Kde vás obklopí vysoké skály a legendy? Zajeďte si do Pelin
Kombinace vody, skal, staletých dubů i místních příběhů vždycky zabere. Na romantickou procházku se můžete navíc vydat pěšky přímo z města. Přírodní rezervace Peliny totiž leží na okraji Chocně.
Peliny jsou pestrý kout přírody a záleží na tom, z jakého břehu Tiché Orlice se sem vydáte. Na skalní stěny můžete shlížet přímo z vyhlídky v přírodní rezervaci anebo si jejich majestátnost uvědomit z pohledu od vodní hladiny, když se budete procházet historickým parkem.
Skalní stěny přírodní rezervace Peliny patří k nejvyšším v Pardubickém kraji. Tvoří je opuka a v rezervaci jich najdete přes dvacet. Místy dosahují výšky okolo čtyřiceti metrů. Některé skalní útvary a věže mají dokonce svá jména. Tím nejznámějším rozeklaným skaliskem bude pravděpodobně Velbloud.
Zdejší skály vznikaly v druhohorách, jsou pozůstatkem křídového moře. Mezi nimi se střídají rokle, pukliny a dokonce se tu nachází i malá jeskyně. Říká se ji Koňská díra, to proto, že by tudy podle legendy prošel i kůň. K tomuto místu se vážou i další pověsti.
Historický mlýn i hrad
Historický název Peliny je spojovaný s existencí středověkého mlýna, který patřil rodině Pelinů či Pelů. V příbězích, které se v Chocni v souvislosti s historií mlýny vyprávějí, vystupuje také postava malého mlynáře, snad podobného čertovi. Neví se ale, kde mlýn stával. Rouškou tajemství je zahalená také existence středověkých hrádků, které se měly v okolí Pelin nacházet. Nad skalami to byl například Vranov nebo Koutníkov.
Z pohledu zoologie a botaniky jsou Peliny velmi bohatou lokalitou. Teplo opukových skal a suťové svahy vyhovují vzácným druhům měkkýšů, žijí tu desítky druhů plžů a kromě zpěvných ptáků také dravci. S jarem v Pelinách vykvétají podléšky, sasanky a violky, v květnu vás určitě na skalách upoutají žluté květy tařice skalní a v suťových lesích roste i zajímavý klokoč zpeřený.
Turistická značka v přírodní rezervaci vede i po vrcholcích skal. Nejznámější je Doskočilova vyhlídka. Na místě je zábradlí, je ale důležité se tu pohybovat s opatrností. Z vyhlídky uvidíte do celého údolí. Pokud při výletu sejdete z červené turistické stezky a přejde přes řeku po mostě u Postolovského mlýna, dostanete se do Bošínské obory, která kdysi patřila rodu Kinských. Stále v ní rostou krásné mohutné duby.
Související
-
O pokladu, zázračné soše a lípách, které zachránily město. Vydejte se po stopách pověstí v Chocni
Čtyři hrady stávaly kdysi v Chocni a tam se dá najít poklad. To je jedna z pověstí a legend, které se k městu váží. Další jsou třeba o vzniku místa s názvem Dívčí doly.
-
Z věží do podzemí Chocně
Půvabné město ze všech stran obklopené zalesněnými kopci, tak vypadá Choceň z výšek věží. V podzemí je pak možné objevit starou ledárnu nebo dokonce zapomenuté poklady.
-
Urnový háj v Chocni je výjimečné místo. Má se stát kulturní památkou
Choceňský urnový háj by se v budoucnu měl přiblížit své prvorepublikové podobě. Město ho chce opravit a ve spolupráci s památkáři usiluje o prohlášení za kulturní památku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.