Když se břicho třese jinak než hrudník a hlava. To je břišní tanec

11. říjen 2018

Původ orientálních tanců sahá do dávné historie. Do Evropy břišní tanec přivezly ženy amerických vojáků. Postupně se začal rozšiřovat. Tančí ženy i muži.

Břišní tanec je vhodný pro ty, kteří mají raději klidnější pohyb. Věk ani kila nerozhodují. Tento druh pohybu má příznivé účinky na zdraví, krásu a psychickou pohodu. Určitě je dobré vědět předem, jestli chcete tančit na soutěžích, nebo jen pro relaxování a zábavu. Pokud chcete být samoukem a začít doma s hudbou na CD, určitě byste předtím měli navštívit pár lekcí s profesionály. Je důležité chytit správnou techniku.

K orientálním tancům patří různé rekvizity. Mohou to být šátky, hole a vějíře. Odvážnější a zkušenější sáhnou po šavli i hadovi. „Pro začátečníky bych doporučila šátky bez penízků, protože ostatní tančící ruší,“ radí profesionálka Lenka Jašíková. Když už ale máte za sebou pár lekcí, můžete si to naopak s mincemi užít, protože každý taneční prvek zní díky tomu úplně jinak.

Zpevní a vyžene bolest

Pokud chcete vidět výsledek, věnujte se břišnímu tanci alespoň hodinu a půl týdně. Při tomto pohybu se nejvíce zapojuje pánevní dno a oblast boků. Posílíte břišní svaly, paže a nohy. Je důležité mít nohy pokrčené a hlídat si správné držení těla. Břišní tanec také šetří klouby, uvolňuje bedra, pozitivně působí na menstruační a klimakterické problémy. Odstraňuje některé příčiny neplodnosti.

Muži to také umí roztočit

Ačkoli bývá orientální tanec brán jako ryze ženská záležitost, ve světě jsou známí i mužští tanečníci. Jejich styl tance se však od toho ženského výrazně liší. Historicky totiž měli mužští tanečníci za úkol chránit ženy - tanečnice. Jejich styl je tedy většinou bojovný a prezentují v něm odhodlání a sílu. Mužský styl má také propracovanější krokové variace. Dokonce i Česká republika má svého výborného tanečníka, Davida Katolického. Paní Lenka doprovází na svých vystoupeních i zpěváka a tanečníka Dana Nekonečného.

Hledáte v Pardubicích, Chrudimi a Hradci Králové kurzy břišního orientálního tance? Poslechněte si tipy na zkušené lektory v záznamu Radioporadny.

autor: Věra Říhová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.