Kombinace hrušky a hřebíčku se jí vyplatila. Mls Pardubického kraje získala Jana Baboráková
Hruškový sirup se skořicí a hřebíčkem je vítězem letošní soutěže Mls Pardubického kraje. Jana Baboráková z Přestavlk navíc získala absolutní vítězství v kategorii sirupů a marmelád. V Radioporadně přiznala, že nejvíc jí učaroval hřebíček.
„Bolel mě zub, tak jsem vyzkoušela nejdřív antiseptický badyán a pak hřebíček. Rozkousala jsem ho a opravdu mi ulevil od bolesti. Moudrák mi sice nezachránil, přesto chválím jeho blahodárné účinky. Vždyť naši předkové vyvažovali hřebíček zlatem,“ pochvaluje si koření Jana Baboráková.
Hřebíček nejen do sirupů a marmelád
Po vyléčení zánětu Jana Baboráková přemýšlela, jak by hřebíček upotřebila co nejvíce v kuchyni. Většina z nás zná vůni hřebíčku jen ze svařáku nebo jako ozdobu zapíchanou na Vánoce do pomeranče.
Čtěte také
„A tak jsem vymyslela pomerančový sirup s hřebíčkem a badyánem. V létě osvěží, v zimě zahřeje. Hřebíček je vynikající i v kombinaci s hruškou nebo zeleným ořechem,“ říká Jana Baboráková. Hřebíček doporučuje i ve formě tinktury. Stačí koření namočit do lihu a nechat čtrnáct dní vyluhovat. Když vás bolí zuby, v krku, nebo máte kašel, stačí si vyklokat nebo i trochu loknout této medicíny. Hřebíček je skvělý i jako ochrana před obtěžujícím hmyzem.
Mošty a sirupy není nutné vařit, zavařovat ani mrazit
Ovoce, ze kterého Jana Baboráková vyrábí mošty a sirupy, zůstává v čerstvém stavu. Nemrazí se, nevaří, ani nezavařuje. Nicméně bez konzervace by se šťáva zkazila. Nejlepší je konzervace kyselinou sorbovou.
„Celé to je o vylisování ovoce a následném dochucení. Je to alchymie, na které velmi záleží. Ale i samotná šťáva z hrušky je vynikající a velmi zdravá. Dá se koupit malý lis na tři kilogramy ovoce. Ovoce lisuju se slupkami, ale musí se nakrájet na malé kousky. Potom přidám cukr, citrón nebo kyselinu citrónovou, koření a zakonzervuji kyselinou sorbovou. Nevařím v žádném případě. Jedinou výjimkou je zázvor. V tomto případě nechám půlku syrovou a druhou uvařím, protože jinak by se ze zázvoru neuvolnily všechny živiny. A podobné je to u mrkve,“ konstatuje vítězka Mlsu Pardubického kraje Jana Baboráková.
Související
-
Víno, sirup, med, kapary i sud. To všechno se dá získat z lípy
Lípa je královnou medonosných rostlin. Vůni lipového květu prý včely cítí z tříkilometrové vzdálenosti. A lipový med je jeden z nejlepších.
-
Rakytník, šípek, bezinky. Vitaminové bomby, které zaženou chmury podzimu
Je tady doba sklízení a zpracovávání zdravých plodů. Šípek, jeřabiny, sibiřský zázrak v podobě rakytníku, bezinky, to všechno jsou vitaminové poklady.
-
Ivan a Jana Baborákovi dospěli. Tvoří to, co je baví
Výtvarníci Ivan a Jana Baborákovi žijí v bývalém statku v Přestavlkách u Chrudimi. Ivan má ateliér v horním patře, Janino království je dole.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.