Kopřiva nebude růst v koutě! Bylinkářka radí, jak na kopřivový špenát i osvěžující nápoj

30. březen 2022

Znáte rčení „mráz kopřivu nespálí“? První lístečky kopřivy skutečně najdeme už v zimě. Brzy na jaře už roste hojně a rozhodně si zaslouží, abychom si jí všimli, utrhli a snědli. Je to totiž jedna z nejúčinnějších léčivek.

„Kopřiva prospívá celému organismu. Pročistí metabolismus a krev po zimě, působí protivirově a stimulačně. Podporuje slinivku, působí protirevmaticky, a to i zevně. Už naši pradědové se při bolestech kloubů šlehali kopřivami,“ vyjmenovává účinky kopřivy bylinkářka Radka Svatošová.

Kopřivy do mixéru i na pánev

Listy kopřivy sbíráme pro léčebné účely od prvního vyrašení až do poloviny května, tedy do svaté Žofie. Sbíráme je na místech, kde není příliš hojná a spíš za slunečného odpoledne. Listy můžeme použít čerstvé i sušené ve formě nálevu, můžeme je přidávat do polévek, nádivek či uvařit jako špenát. Čerstvé listy zbavíme žahavosti tím, že je jednoduše umixujeme s vodou nebo spaříme vřelou vodou.

„Kopřiva obsahuje hlavně hodně vápníku a železa, pro náš organismus dobře biologicky využitelného. Obsahuje více bílkovin než sójové boby a dvakrát více vitamínu C než červená paprika,“ tvrdí Radka Svatošová a doporučuje hned několik zdravých receptů pro tyto dny.

Jarní kopřivový nápoj

Ingredience
  • kopřivy
  • med
  • citrónová šťáva
  • olej

Do mixéru dáme hrst čerstvě natrhaných kopřiv a zalijeme sklenicí vody. Směs rozmixujeme a přecedíme. Takto vzniklou tekutinu dochutíme lžící medu, citrónovou šťávou a přidáme několik kapek kvalitního oleje.

Špenát z kopřivy nebo bršlice

Ingredience
  • pětilitrový hrnec kopřivy nebo bršlice
  • olivový olej
  • 3 větší cibule
  • půl paličky česneku
  • hladká mouka na zahuštění
  • případně 1 šlehačka nebo zakysaná smetana

Mladé listy a vrcholky kopřivy nebo bršlice dáme do hrnce a upěchujeme. Listy spaříme horkou vodou. Na pánev dáme olej a osmažíme na kostičky nakrájené cibule. Přidáme prolisovaný česnek a orestujeme. Přidáme slitou kopřivu nebo bršlici, sůl a zaprášíme hladkou moukou. Přilijeme trochu vody a asi 5 minut podusíme pod pokličkou. Na závěr můžeme pro zjemnění přidat jednu smetanu. Směs rozmixujeme, rozdělíme na menší porce a uchováváme v mrazáku.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.