Slupky z citrusů nemusí končit v odpadkovém koši. Vyrobte si z nich přírodní vitamín C
Zimní měsíce jsou ve znamení velké spotřeby citrónů a pomerančů. Hlavně citróny, které nejsou chemicky ošetřené, mohou prospět našemu zdraví a podpořit imunitní systém. Dokonce i kůra z citrusů dobře poslouží.
Sušená kůra je totiž vynikající zdroj vitamínu C, který si můžeme jednoduše vyrobit. Sušením se vitamín C neničí. Své zkušenosti nám v Radioporadně nabídla bylinkářka Radka Svatošová.
Jak jednoduše rozdrtit kůru z citrónu
Pokud máte zbytky citrónů, ze kterých jste vymačkali šťávu, sloupněte důkladně vnitřky. Ty dejte třeba ještě vyluhovat do čaje, ať nic nepřijde nazmar. Zbylou kůru můžete usušit vcelku.
„Všechny způsoby, jak ji rozdrtit, jsou pracné, slupky jsou velmi tvrdé, zkoušela jsem různé mlýnky, ale nakonec se mi osvědčil klasický hmoždíř,“ říká bylinkářka Radka Svatošová.
Ještě jednodušší je nastrouhat kůru z čerstvého, chemicky neošetřeného a umytého citrónu, a sušit kůru už nastrouhanou.
Použití přírodního vitamínu C je velmi jednoduché. Nadrcenou usušenou kůru si přidáváte po troškách každý den do čaje nebo vlažné vody a popíjíte.
Přírodní čistič s vůní citrusů
Zbytky z citrónu nebo pomeranče včetně pokrájených slupek zalijete octem a necháte nejlépe ve šroubovací sklenici několik týdnů macerovat. Potom přecedíte a po zředění vodou můžete používat jako čisticí prostředek v domácnosti. Ocet výborně odstraní například vodní kámen a další nečistoty. Citrusy zajistí příjemnou vůni, která přehluší pach octa.
Jednoduchý recept na Masala čaj
K výrobě domácího Masala čaje postačí suroviny, které většinou doma máme nebo běžně koupíme. Základem je kvalitní sypaný černý čaj a směs podrceného koření.
„Na půl litru vody potřebujeme kousek najemno pokrájeného čerstvého nebo sušeného zázvoru, dvě tobolky kardamomu, čtyři hřebíčky, kousek skořice a špetku bílého pepře. Rozdrcené koření povaříme s vodou a dvěma lžícemi sypaného černého čaje asi pět minut. Čaj musí mít pěknou sytou barvu. Potom přecedíme a můžeme přidat šálek plnotučného mléka a ještě nechat prohřát a podle chuti osladit,“ nabízí svůj osvědčený zahřívací čaj bylinkářka Svatošová.
Jak se dají využít jehnědy z břízy a lísky? Jak mohou podpořit zdraví? Poslechněte si záznam Radioporadny.
Související
-
Multivitamíny, které v obchodě neseženete, jsou zadarmo a rostou kolem nás
Nejste si jisti tím, jestli vitamínové tablety z lékárny zlepší vaši imunitu? Bylinkářka Radka Svatošová nabízí pár receptů, které vás nebudou nic stát.
-
Bylinky na nachlazení, pro muže i pro ženy
Lidé jimi léčili různé neduhy už od pradávna. I dnes jsou součástí velké spousty léků. Bylinky pomohou při chřipce a nachlazení, dokáží povzbudit či zlepšit náladu....
-
Rakytník, šípek, bezinky. Vitaminové bomby, které zaženou chmury podzimu
Je tady doba sklízení a zpracovávání zdravých plodů. Šípek, jeřabiny, sibiřský zázrak v podobě rakytníku, bezinky, to všechno jsou vitaminové poklady.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka