Králíky vede starosta z Milionáře. Obohatí město?
Václav Kubín učaroval voličům. Nezávislé sdružení Sportovci sice skončilo ve volbách až třetí, ale on osobně získal nejvíc preferenčních hlasů ze všech. Tato přízeň ho vynesla do čela radnice.
Ve městě vládne široká koalice. „Ta je o nějakém názorovém střetu a průniku. Myslím si, že věci, které nás spojují, procházely prakticky všemi volebními programy kandidujících hnutí a stran. Koaliční platforma k sobě měla názory asi nejblíž. Požadavků je samozřejmě řada, musíme postupně hledat styčné body a snažit se co nejdřív reagovat. Všechno ale rychle nejde.“
Věznici nechceme
To je heslo, kterým se nový starosta ohání. Pořád totiž není jasné, co bude s bývalým výchovným ústavem pro mladistvé. Obyvatelé v dřívějším referendu odmítli, aby z něj stát udělal azylový dům pro imigranty anebo právě ženskou věznici. Majitelem objektu je vězeňská služba. „My jako zástupci města samozřejmě ctíme výsledky referenda. Přemýšlíme, jakým způsobem by se ten objekt dal využít.“
Starosta připomíná, že Pardubický kraj oblast dlouhodobě rozvíjí. „K rozvoji turistiky by měl přispívat právě i tento objekt. Na to můžou být různé názory. S vězeňskou službou hledáme možnosti. Mohlo by tam být bydlení pro zaměstnance rekreačních zařízení, domov důchodců a podobně,“ navrhuje.
Sportovci za sportovní halu
Řadu let se v Králíkách mluví o sportovní hale. „Jsem trochu zklamaný, že příprava nebyla lepší. Přepracovává se projektový záměr. Máme zkušenost z jiných měst, kde řada projektů leží v šuplíku a přitom stály nemalé peníze. Jsme rozhodnutí, že tuto prioritu taky dotáhneme do konce. Musíme mít projekt a být připravení žádat o dotace,“ říká Kubín.
Nový starosta má zkušenost s veřejným vystupováním. Kdysi se účastnil zábavného televizního kvízu Chcete být milionářem. „Účast v soutěži mě lákala. Je to dobrá životní zkušenost. Co vás nezabije, to vás posílí. Rád na tuto etapu vzpomínám.“
Jeho rodiče přišli do Králík už před válkou. Zažili tedy zábor Sudet, odsun Čechů, druhou světovou válku, a pak i odsun Němců. „Každá vypjatá doba s sebou přináší různé příběhy. Pokaždé to je o obyčejných lidech. Když jsou lidé slušní, dokážou spolu žít za každého systému vedle sebe. Situace pro Čechy v pohraničí před druhou světovou válkou vůbec nebyla jednoduchá.“
Související
-
Věznice v Králíkách je pořád ve hře, místní ji přitom v referendu odmítli
Vybudování věznice v Králíkách Orlickoústecku zůstává nedořešené. Vězeňská služba tam totiž v areálu bývalého dětského výchovného ústavu zvažuje zřídit mužskou věznici.
-
Druhá republika na Králicku
Králicko bylo po Mnichově zabráno Velkoněmeckou říší, většina Čechů a Židů před německými jednotkami utekla.
-
Pardubický kraj má tři nové národní kulturní památky
Pardubický kraj má více než 2 tisíce nemovitých kulturních památek. 18 z nich NPÚ prohlásil za národní kulturní památky. Nově přibyly tři další.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.