Kůrovec škodí i silnicím. Bude Pardubický kraj házet kamionům klacky pod kola?

19. srpen 2019

Tohle téma neustále nabírá na síle. Hejtmanství má strach, že se škůdci citelně rozšíří na území Pardubického kraje. Taky proto začíná zasedat kůrovcový kalamitní štáb.

„Po loňském suchém roce, kdy se vytvořily v podstatě čtyři generace nových broučků, proběhla poměrně velká vlna ničení stromů. Pardubický kraj leží nedaleko zasažených oblastí na Vysočině a v Olomouckém kraji. Chceme proto mít přehled a činit konkrétní opatření. Zatím byla dvě jednání kůrovcového štábu,“ přibližuje hejtman Martin Netolický.

Zaspala prevence

Kdo za to může? Častá otázka. Netolický spíš mluví o potřebě spojení se: „Je potřeba najít jakýsi model, na základě kterého se všichni zapojí do likvidace kůrovcové kalamity. Pardubický kraj hodlá v příštím roce vynaložit řádově 30 milionů korun. Půjdou na podporu hlavně malých vlastníků do 50 hektarů. Vlastnictví lesa je dnes spíš zátěží.“

Čtěte také

Hlavní kompetenci má ale mít podle hejtmana stát. „Podle mého názoru nebyl dřív dostatek preventivních opatření. Dalším efektem je nedostatek pracovní síly. Navrhli jsme zapojit dobrovolné hasiče na technickou výpomoc. Motorové pily ve vlastnictví obcí spravují právě jednotky dobrovolných hasičů. Pokud obec má na svém katastrálním území kůrovcový problém, může si tuto pomoc vyžádat.“

Problém představují taky přetížené kamiony, které poškozují cesty. V reakci na ně podle Lidových novin několik krajů odmítlo vydat souhlas pro průjezd aut o váze 52 tun na silnicích první a druhé třídy. Kůrovcové dřevo tak mizí z lesů pomaleji. „Rozumím znepokojení, protože silnice nižších tříd jsou obecně velmi přetížené. Ale když někdo odmítá dopravu po krajských silnicích, musí si uvědomit, že se celý problém jenom přibrzdí,“ komentuje hejtman Netolický.

Místopředseda ČSSD Martin Netolický
autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související