Lékař, který vyměnil medicínu za canicross. Své volby ale nelituje
Šimon Cipro začal kariéru jako lékař. Jeho velkým koníčkem byl ale canicross, tedy běh se psem. Dostal se k němu v podstatě náhodou. První závody běžel v Beskydech s bostonským teriérem, což je malé společenské plemeno.
„Problém ale byl, že těsně před závodem napadlo asi 15 centimetrů sněhu, a tak jsem téměř celou trasu odběhl s bostonkem v podpaží,“ vzpomíná na své canicrossové začátky s úsměvem Šimon Cipro.
Běh se psem ho ale zaujal, a tak si se ženou pořídil prvního většího psa, a začal se tomuto sportu věnovat víc. Je několikanásobný mistr republiky, medaile má i z mistrovství Evropy a světa.
Postupem času začal vyrábět také vybavení pro canicross. A mezitím stále pracoval v nemocnici. „Člověk ale těžko může sedět na dvou židlích zároveň. Nebo určitě to nejde tak, aby dvě činnosti dělal poctivě a dobře. Medicína je sice krásná, ale opravdu neumožňuje se věnovat ve větším čemukoliv dalšímu,“ dodává Šimon Cipro.
Nakonec se musel rozhodnout
Své volby vzdát se medicíny ovšem nelituje. Dnes navrhuje, vyrábí a prodává pomůcky nejen pro běh se psem, ale obecně pro výcvik psů, organizuje canicrossové závody a snaží se dostat tenhle sport do obecného povědomí.
Čtěte také
Na svém webu behejsepsem.cz organizuje tréninkové skupiny po celé republice. Běh se psem je totiž podle něj sport pro velmi široké spektrum lidí. Běhat může jakékoliv plemeno, a pokud to zdraví dovolí, také jakýkoliv člověk.
Často je potřeba to psa naučit, stejně jako další činnosti nebo sporty. Aby správně tahal, aby byl schopný běžet mezi ostatními psy i lidmi a podobně. Jeho cílem je tak nadchnout pro canicross širší veřejnost. Spojuje se totiž při něm příjemné s užitečným. Pes se vyvenčí a člověk se proběhne.
Související
-
Práce nosem psy baví. S chutí najdou i to, co jim nevoní
Psi mají skvělý čich. Když je v této dovednosti podpoříte, dokážou neuvěřitelné věci. Svědčí o tom rozmach psího sportu nosework.
-
S ridgebackem i zhubnete. Pes s pruhem proti srsti potřebuje pohyb, lásku a důslednost
Rhodéský ridgeback nebyl původně určený k lovu lvů, jak se někde mylně píše, ale k ochraně hospodářství před lvy a dalšími divokými zvířaty.
-
Hledání v sutinách je týmová práce, člověk musí psovi důvěřovat
David Hynek je profesionální hasič, působí v Ústí nad Orlicí a jako psovod je také členem USAR týmu, který pomáhal naposledy po zemětřesení v Turecku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.