Lesníci hlásí semenný rok. Poznáte to podle kupy žaludů
Možná jste už někdy slyšeli o umělé obnově lesa. Má svá pravidla. I kdybyste chtěli lesníkům pomoct a přinesli jim nasbíraná semínka, nejspíš je odmítnou.
„Žaludy a kaštany na našich organizačních jednotkách v lesních správách uvítáme jako krmivo pro zvířata. Ale pro umělou obnovu lesa nebo pro pěstování sazenic v lesních školkách podobný materiál využít nelze. Umělá obnova lesa má svoje zásady,“ říká Miloš Pařízek, ředitel Semenářského závodu Lesů České republiky.
Cesta semínka
Zmíněný závod působí v Týništi nad Orlicí a slouží ke zpracování semenné suroviny lesních dřevin. Má celorepublikovou působnost. „Vyrábíme osivo pro lesní školkaře. Přímo ho dodáváme pro pěstování sadebního materiálu, případně ho dlouhodobě uchováváme v mrazicích a chladicích boxech k překlenování období, kdy v lesích není úroda semen a plodů.“
Čtěte také
Celý řetězec začíná u dospělých porostů, které lesníci posuzují z řady hledisek. „Musí splňovat požadavky na kvalitu dřeva anebo na odolnost proti působení vnějších vlivů. Teprve z vybrané úzké skupiny lesních porostů je možné semínka sbírat. Jenom taková nám dávají záruku, že ty následující porosty zase budou kvalitní, pěkné a odolné,“ zdůrazňuje Pařízek.
A jak to funguje? „Semínko se sebere ze stromu anebo ze země a během podzimní sezóny se zpracuje v našem závodu. Následně se na jaře vyseje v lesní školce. Některé sazenice se dají vypěstovat během jednoho roku. Ale třeba jedle může trvat až pět let.“
Lesní žně
Letošní rok je podle Pařízka mimořádně úrodný z pohledu množství semen a plodů lesních dřevin. „Urodily se prakticky všechny druhy včetně listnáčů. Sami to můžete poznat při procházkách lesem, kdy vám pod nohama křupou spadané žaludy a bukvice. Pro nás je to samozřejmě radost, ale zároveň i starost, protože objem zpracovávané suroviny je v letošním roce opravdu mimořádný.“
Každý druh dřeviny má období, ve kterých zaznamenává silnější úrodu. „Některé druhy plodí každoročně jako třeba topol, osika anebo břízy. Pak jsou ale dřeviny, které plodí až za deset let.“
Vždy záleží na počasí v daném roce. „Známe to ze zahrádek. Na jaře můžete mít nakvetlou třešeň anebo meruňku. Pak přijde pozdní mrazík a z úrody pro celý rok není nic. V lese to funguje obdobně. Přijde přísušek a nasazené plody na stromech zaschnou. Strom v pudu sebezáchovy odstraní to, co primárně v tu chvíli nepotřebuje,“ popisuje Miloš Pařízek.
Související
-
Podzim v lese: Která bedla je jedlá? A proč některé houby světélkují?
Lesy jsou plné hub. Rostou hřiby hnědé, bedly i vynikající pýchavky, které se dají připravit dokonce na sladko. Ale v českých lesích můžete najít i světélkující houby!
-
Chrudimské městské lesy devastuje sucho. Město založí rezervní fond pro výsadbu
Chrudimské městské lesy se za poslední tři roky dost změnily. Na některých místech zůstaly jen vykácené paseky a jehličnaté stromy tam skoro nenajdete.
-
S vodou se do lesa vrací život. K meandrujícímu Zádolskému potoku přibylo 25 tůní
Před rokem spustily Lesy ČR akci Vracíme vodu lesu. Jejím cílem je narovnané lesní potoky vrátit zpátky do původních řečišť a tím pomoci lépe zadržovat vodu v krajině.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.