Letní seriál: Ze Lhoty do Lhoty

Rabštejnská Lhota nabízí mořské pobřeží i hrad

29. srpen 2020
Předchozí díl
Následující díl

Rabštejnská Lhota leží asi 4 kilometry jihozápadně od Chrudimi, je to vstupní brána do Železných hor. Právě o jejich historii se tu mnohé můžete dozvědět.    

Rabštejnská Lhota a další dvě místní části, Rabštejn a Smrkový Týnec, mají dohromady 820 stálých obyvatel. Řadu nemovitostí vlastní chalupáři a vzhledem k tomu, že se Rabštejnská Lhota nachází v bezprostřední blízkosti Chrudimi, o novou výstavbu měli lidé v posledních letech velký zájem.

Na travnaté návsi v Rabštejnské Lhotě najdete dřevěnou zvoničku z 19. století a pomník obětem první světové války. Sousední parkoviště u rybníku bývá často plné. Právě odtud se lidé vydávají na procházku k přírodní památce Na Skalách nebo ke stezkám rekreačních lesů Podhůra.

Rabštejnská Lhota při pohledu od Smrkového Týnce, v pozadí Chrudim a Pardubice.

Kdysi to bylo mořské pobřeží

Přírodní památce „ Na Skalách“ se také někdy říká „Mořské pobřeží“. V období křídy tu kdysi skutečně bylo moře a místní skály, omleté mořským příbojem, vyprávějí svůj příběh. Přírodní památku tvoří hlavně horniny dvou období, které mezi sebou dělí stovky milionů let. Najdete tu prvohorní křemence, staré asi 455 milionů let a druhohorní pískovce z doby před 95 miliony let. V minulosti se tu obě horniny těžily a právě těžba odhalila zajímavé geologické souvislosti.

Havraní hrad

Název Rabštejnské Lhoty souvisí s historií Rabštejna. Pochází z německého Raben, tedy havran a Stein, kámen. Hradů se jménem Rabštejn je v Česku několik. Zřícenina, která se nachází v místní částí Rabštejn, je z nich nejmenší, a tak dostala jméno Rabštejnek. K hrádku se dostanete pohodlně po lesní cestě, nachází se pouhých 300 metrů od hlavní silnice. Ještě před pár lety bylo okolí zříceniny velmi zarostlé. Situace se zásadně zhoršila zejména po větrné smršti v roce 2008.  

Hrad vznikl na skalním ostrohu, někdy okolo poloviny 14. století. Dnes výhled zakrývají stromy, dříve z něj ale bylo vidět velmi daleko. Na Rabštejnku se v prvních staletích vystřídalo několik majitelů, například Mikoláš z Rabštejna nebo Jan z Orle. Ke konci 15. století hrad získal rod Šárovců a ti jej v roce 1540 prodali městu Chrudim. To se ale o hrad moc nestaralo a Rabštejnek je k roku 1585 připomínán už jako trvale neobývaný.

Romantickou hradní zříceninu si potom vyhlédl knížecí rod Auerspergů z nedalekých Slatiňan. Auerspergové uvnitř zpustlého hradu vytvořili po roce 1850 obytné místnosti. Areál využívali jako lovecký zámeček, stal se součástí jejich rozlehlé obory. Bohužel někdy v 60. letech minulého století si trampové uvnitř hradu udělali ohýnek a shořela střecha.

V roce 2014 se k postupné záchraně historické památky odhodlali tři přátelé a zříceninu i její blízké okolí od Lesů České republiky koupili. Středověký hrad měl půdorys ve tvaru oválu a několik pater. Do dneška z něj zbyl asi deset metrů vysoký střep zdi. „Ten si lidé pletou s věží, ta ovšem stála opodál. Dodnes jsou její základy vidět,“ vysvětluje spolumajitel Rabštejnku Vít Novák.

Současní majitelé hradu chtějí kulturní památku hlavně zachovat pro další generace. Zříceninu se pod dohledem památkářů snaží konzervovat a gotické zdi chránit další vrstvou kamenného zdiva, asi o mocnosti 30 cm. Na hradě byla také osazena replika historického okna.

Interaktivní mapa: Prohlédněte si všechny Lhoty v kraji. V těch oranžových už jsme byli! Klikněte do mapy pro víc informací.

autor: BRA
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.