Literární toulky Pardubickým krajem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dům u rytířů v Litomyšli, kde také žil Alois Jirásek

Trstěnice, Mendryka a Sloupnice inspirovaly Jiráska, v Bystrém a Nedvězí jsou místa z románu Terézy Novákové. Ve Vysokém Mýtě a Srubech našel Werich nápad do Fimfára, Svojanov je stále tajemný jako v oblíbené dětské knize a v Litomyšli zanechala stopy nejen Božena Němcová.

Pardubický kraj byl inspirací řadě spisovatelů pro jejich slavné romány, povídky či divadelní hry. Alois Jirásek tam našel příběhy pro dokonce hned čtyři své divadelní hry. V Trstěnici třeba objevil Vojnarku, ve Sloupnici pak předlohu dramatu Otec a do zámečku v Mendryce nechal putovat kněžnu s mlynářem v Lucerně.

Mendryka byl kdysi zámeček uprostřed lesů, tak ho znal Alois Jirásek

Při cestách do Bystrého a Nedvězí pak zase Teréza Nováková objevila příběh sedláky Libry a sepsala tak Na Librově gruntě. Do Vysokého Mýta jezdil rád Jan Werich po mnoho desítek let na ryby, v nedalekých Srubech objevil pověst o čertovu dubu a pak napsal do Fimfára pohádku Až opadá listí z dubu.

Čertův dub je ve Srubech už třetí v pořadí, ty předchozí dva rostly nedaleko

V Litomyšli prožila Božena Němcová mimo jiné téměř poslední týdny svého života, své stopy tam zanechala i řada jiných slavných osobností. A Svojanov je stále tajemný, jak se o něm píše  v oblíbeném pohádkovém románu Tajemný hrad Svojanov.

V Literárních toulkách Pardubickým krajem se vypravíme po stopách těchto slavných osobností a jejich děl.

autor: RUS
Spustit audio

Související