Litomyšl a Chrudim míří do baroka

9. srpen 2024

Vliv barokní doby na českou kulturu připomenou hned ve dvou městech Pardubického kraje. Jde o Litomyšlské dny barokní tradice a Letní barokní scénu v Chrudimi.

V Litomyšli bude akce od 10. do 15. srpna. Tentokrát se chystá ročník plný výročí. Konkrétně: 400. výročí narození skladatele Jiřího Melcelia, 340. výročí narození skladatele Bohuslava Matěje Černohorského a 350. výročí narození architekta Františka Maxmiliána Kaňky. „Na jeho počest chystáme přípitek, chlebíčky, možná i něco sladkého,“ naznačil manažer festivalu Vítek Večeře.

Přesah do ciziny

Litomyšlské dny barokní tradice jsou zaměřené duchovně-kulturně. „To oslovuje třeba i polské návštěvníky. Bude tam taky přednáška na téma Hudební kultura v prostředí českých řádů 18. století. Místy konání budou Piaristický kostel Nalezení sv. Kříže, proboštství, zámecký pivovar a kočárovna. Zasazujeme to do autentických míst. Prožitek by nebyl takový, kdybychom to měli v nějakém vyloženě nebarokním prostoru.“

Muzeum barokních soch v Chrudimi

V Chrudimi festival postavili kolem Muzea barokních soch. „Letní barokní scéna potrvá od pátku 16. do neděle 18. srpna. Muzeum odkazuje na umělecká díla vzniklá z náboženských důvodů jako obrazy a sochy. Baroko ale není jenom o náboženství. Přidali jsme proto zahradní slavnosti s barokním ohňostrojem, koncerty, opery a podobně. Každý den večer budete moci putovat s kapucínem, který převypráví pověsti. Budou i šermíři, artisté. Děti si vyrobí škrabošku anebo páva z papíru, který s barokem souvisí. Nabídneme i výstavu květin nazvanou Rozkvetlé baroko,“ popsal ředitel Chrudimské besedy Martin Dytrt.

Poslechněte si kompletní program v záznamu rozhovoru.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související