Srpnové plány pardubického muzea: Kanony, kryt civilní obrany i kola
Druhý prázdninový měsíc pokračuje. Zámek ale rozhodně nespí. Východočeské muzeum v Pardubicích připravilo na srpen bohatý program.
Ve středu 7. srpna můžete od 14 hodin zažít Střílení u pernštejnských kanonů. „Program jsme připravili na celé odpoledne. Návštěvníci se budou moct obléknout do brnění, vzít si do ruky makety historických palných zbraní, můžou se podívat na výrobky z kůže, na denní i noční dravce. Pro úplně nejmenší naši muzejní pedagogové připravili dílny. V 16:15 a v 17 vystoupí šermířská skupina Abbaca s představením Příběhy benátské. Všechno vyvrcholí mezi 18. a 19. hodinou střelbou z kanonů, které ale ve skutečnosti střílet neumějí,“ řekl historik Jan Tetřev.
Palba za Vojtěcha
„Máme pyrotechnika, abychom se udrželi v mezích zákona a aby se nikomu nic nestalo. Kanony jsou vyrobené tak, aby si z nich nikdo jen tak pro legraci na zámeckých valech vystřelit nemohl. Ta salva bude na počest 490. výročí od úmrtí Vojtěcha z Pernštejna. Byl to člověk, který z maličkých Pardubic udělal větší Pardubice. Nastartoval vývoj, přivedl sem peníze, usadil se tady jako tehdejší nejmocnější muž království českého. Máme na koho vzpomínat, protože jemu vděčíme za to, jaké Pardubice dnes jsou, i když v tom pochopitelně není sám.“
V sobotu 10. srpna se otevře kryt civilní obrany, který je v zámeckých valech od roku 1953. „Chceme přiblížit, k čemu sloužil a zavzpomínat na branné dny, které se v historii pravidelně pořádaly. Budou tam zástupci spolku Rescueinfo, Military klubu Ostřešany a Institutu ochrany obyvatelstva. Ukážou současné evakuační zavazadlo, ochranné pomůcky. Máme připravené i mapy, kde v Pardubicích aktuálně jsou kryty,“ přiblížil za organizátory Matěj Bekera.
Milovníci architektury vyrazí ve stejný den od 14 hodin na mimořádnou komentovanou prohlídku města. Povede ji právě Matěj Bekera, historik a spoluautor nové knihy Cesta k modernímu městu. Ta detailně popisuje architektonický a urbanistický rozvoj Pardubic od druhé poloviny 19. století do roku 1945. Vychází se od zámecké pokladny a účastníci si projdou klíčová místa.
Kolem s kolem
Další sobotu 17. srpna můžete v 8:30 přijet na nádvoří pardubického zámku. Po úspěšné premiéře tam odstartuje další cyklovýlet za známými i pozapomenutými památkami regionu. Povede ho historik umění Jan Ivanega. Cesta zamíří za kostely v Rosicích nad Labem a v Lánech na Důlku. Následuje projížďka romantickou krajinou kultivovanou choltickými Thun-Hohensteiny, od jejich hrobky přes zámek s přilehlým parkem a původní zahradou až ke kostelu ve Svinčanech. Z trasy se kdokoliv může kdykoliv odpojit a vrátit se do Pardubic.
Související
-
Rok Vojtěcha z Pernštejna. Co archeologové objevili v jeho hrobce?
Rok 2024 připomíná významnou postavu českých dějin Vojtěcha z Pernštejna. Zemřel před 490 lety, náhle a poměrně mladý. Příčinu jeho smrti se dosud nepodařilo odhalit.
-
Kam vedou tajemné dveře na pardubickém zámku?
Vilém z Pernštejna na přelomu 15. a 16. století svůj zámek důkladně opevnil. Obranné valy nezdolaly ani vojska Švédů. Přesto do jejich útrob někdo pronikl. Tajně.
-
Palác Hybských, Gočárův Grand i Anglobanka. Stavby, které změnily Pardubice
Cesta k modernímu městu. Tak se jmenuje nová publikace Východočeského muzea v Pardubicích, S týmem jejích autorů jsme si prošli centrum města.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.