Lughnasad plný novinek. Keltské dožínky už mají i appku

26. červenec 2021

Téhle akce se skoro povinně musel účastnit každý správný Kelt. Na tradici patnáctým rokem navazují v Nasavrkách. Letošní Lughnasad bude v posledních dvou červencových dnech. Potrvá od pátečního dopoledne do sobotního večera.

Jednou z největších novinek letošního ročníku je speciální mobilní aplikace. Dá se v ní najít kompletní program. „Snažíme se tím jít naproti ekologii, abychom nemuseli neustále tisknout letáky. Návštěvník si tam může sám označit, co by se mu líbilo a aplikace ho včas upozorní. Najde tam taky různé praktické informace ohledně stanování, parkování, občerstvení,“ říká za organizátory Anna Frantalová.

Galské války

Hlavní téma Lughnasadu se věnuje významnému období v keltské historii. Připomíná, jak povstalci vedení galským králem Vercingetorixem porazili římská vojska a ovlivnili tak běh dějin starověké Evropy. „Připravili jsme k tomu celou řadu scén ze života Keltů sehraných do posledního detailu. Návštěvníci uvidí celý příběh až do samého závěru. Na páteční večer jsme připravili premiérové promítání speciálního krátkého filmu.“

Země Keltů - svátek Lughnasad

Program se v některých částech obou dnů opakuje, ale hlavní body budou k vidění jenom jednou. Vyplatí se tedy pobýt delší čas. Na festival hodně jezdí rodiny s dětmi. Proto podle Frantalové nechybí celá řada her. „Letos jsme taky hodně posílili přednáškový program. Zajišťujeme ho i ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích a s dalšími odborníky. Rozšířili jsme nabídku tanců. Kromě irských zařazujeme taky skotské tance. A dojde samozřejmě i na koncerty.“

Ohledně opatření pořadatelé reagují operativně podle vývoje. „Řešíme je ve spolupráci s hygienickou stanicí, která je z mého pohledu velice laskavá a vstřícná. Budeme apelovat na návštěvníky, aby dodržovali platná omezení, tedy aby přišli minimálně s testem.“

Značkový festival

Anna Frantalová

Lughnasad se letos chlubí speciálním merchandisingem. „Vytvořili jsme logo pro letošní ročník galských válek v podobě souboje keltského kance s římskou orlicí. Objevuje se na všech našich upomínkových předmětech. Festival je opět neziskový. Veškerý výtěžek jde na pokrytí akce, na podporu keltského skanzenu a organizujících spolků. “

Poprvé se oficiálně otevře další ze staveb v Zemi Keltů, a sice Dům náčelníka. „Slavíme deset let od položení základního kamene skanzenu. Připravili jsme výstavu, kde si návštěvníci můžou prohlédnout celý projekt od jeho počátků,“ uzavírá Anna Frantalová.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.