Mám ráda ženy rebelky, říká historička Milena Lenderová
Zabývá se dějinami žen, 19. století, každodennosti a česko-francouzskými kulturními vztahy. Milena Lenderová získala za svou práci řadu ocenění a také stála u zrodu dnešní Filozofické fakulty Univerzity Pardubice.
Patří k našim předním odbornicím v oblasti dějin žen, zvláště 19. století a nebojí se otevřeně hovořit o ženské emancipaci nejen v minulosti, ale i v současnosti. Ta u nás prý ještě zcela nedozrála.
Vzorem by v tomto smyslu pro české ženy podle Mileny Lenderové mohly být Francouzky. Jejich kulturu velmi dobře zná, jejím dalším oborem je francouzština, ve Francii žila, pracovala a stále se tam ráda vrací. Jak sama říká, má ráda ženy rebelky, a takovou rozhodně byla malířka Zdeňka Braunerová nebo šlechtična Pavlína ze Schwarzenberku, jejichž osudům se profesorka Lenderová také věnovala.
Milena Lenderová je autorkou i řady dalších čtenářsky úspěšných knih, některé z nich slouží i jako učebnice na vysokých školách. Za svou práci získala množství ocenění, například stříbrnou pamětní medaili Senátu za vynikající vědeckou práci. Další z knih, na které se podílela, byla oceněna Magnesií Litera.
Pokud se jí zeptáte, na co je nejvíce hrdá, pak odpoví, že na to, že dobře vychovala své dvě děti. Co se profesních úspěchů týče, vzpomíná pak nejvíce na založení Fakulty humanitních studií Univerzity Pardubice, dnešní Filozofické fakulty, u jejíhož zrodu stála a následně byla také šest let její děkankou. Tam, na Ústavu historických věd, působí dodnes.
Související
-
Je velkým hradeckým patriotem a učí studenty v Pardubicích
Specializuje se na úlohu žen a život dětí v 19. století. Část své práce věnovala i historii česko-francouzských vztahů. Je autorkou nebo spoluautorkou celé řady kn...
-
Žena s jiným pohledem na dějiny žen - Milena Lenderová
Někdy kolem roku 1990 se začala touto problematikou zabývat. Nechtěla ji pojímat jen jako dějiny žen bojujících za něco. Z tohoto pohledu byla podle svých slov asi ...
-
Ceny Magnesia Litera letos patří ženám. Slaví i historičky z...
Velká radost teď vládne na pardubické univerzitě, hlavně tedy mezi historiky. Hned dvě vyslankyně tohoto oboru si dovezly domů prestižní knižní ceny. Jenom to potvr...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.