Mikulovice bývaly významnější než Pardubice

1. prosinec 2017

V Pardubicích bylo ještě pusto, když si v nedalekých Mikulovicích stavěly honosné pravěké domy. I dnes je tam toho spousta k vidění. Třeba barokní kostel, vojenská pozorovatelna nebo památky na slavné mikulovické rodáky.

Mikulovice leží jen pár kilometrů od Pardubic směrem na Chrudim a žije v nich něco přes tisíc obyvatel. K Mikulovicím patří také vedlejší Blato. A právě tam se dokládá nejstarší historie obce a také významné archeologické nálezy. Především celá kostra nosorožce srstnatého, který vyhynul kolem roku 8 tisíc před naším letopočtem. Jde o unikátní objev, který nemá nikde na světě obdobu.

Tohoto pravěkého savce teoreticky mohli potkat také lidé žijící v Blatě. Jen podle toho, co nám říkají archeologické nálezy, tam žili už 6 tisíc let před naším letopočtem. Ještě významnější důkazy života lidí na tzv. mikulovické planině pak jsou ze samotných Mikulovic. Zvláště v místech, kde dnes stojí nové rodinné domy pod kostelem, bylo velmi živo už v pravěku a počínajícím středověku. Archeologové tam objevili pozůstatky honosných obydlí s bohatým inventářem včetně bronzových šperků, pak také zbraní, nádobí…

Kostel sv. Václava a škola na hřbitově

Dominantou Mikulovic a širokého okolí je kostel sv. Václava. Stojí na kopci ve výšce jen o 37 m nižší než Kunětická hora. Současná podoba kostela je z roku 1768. Jeho historie ale sahá daleko hlouběji. Říká se, že tam stával v dávných dobách pohanský háj. Pak zřejmě kostel dřevěný a po něm teprve kamenný gotický.

Dávnější historii kostela dokládá také vzácná cínová křtitelnice z roku 1483, která je dodnes součástí jeho inventáře. Krom ní překvapí jeho návštěvníky také malovaný oltář, zobrazený tak plasticky, že vypadá jako ze dřeva či kamene. V kostele jsou také původní, už restaurované lavice nebo nezvyklý malovaný lustr.

Dobré je také projít si okolí kostela, starý hřbitov. V jeho rozích jsou čtyři architektonicky zajímavé hrobky. K márnici je přilepena malá budova, jejíž původní funkce překvapí. Je to bývalá mikulovická škola. Na hřbitově je pak pochován i významný mikulovický občan, kněz, spisovatel a národní buditel Josef Devóty.

Nejstarší domy a pověst o názvu obce

Nejstarší zmínka o Mikulovicích pochází z roku 1384, o Blatě se píše v listinách ještě o pár let dříve. V obou vesnicích tehdy nezávisle na sobě fungovaly gotické poplužní dvory. Na místě jednoho z nich, konkrétně v Blatě, stojí dodnes zajímavé statky, které jsou také nejstaršími domy v obou obcích. Najít je není vůbec složité. Jsou v centru Blata naproti dřevěné zvonici z asi 17. století.

Písečná jenom kvete. I když je pod sněhem

Jedno z romantických zákoutí obce Písečná

Znáte Písečnou? Lidé v Evropě ano. Stala se totiž první českou obcí, která získala zlato v soutěži Evropská kvetoucí sídla. Ale na vavřínech Písečná rozhodně neusnula.

Po gotickém dvoru v Mikulovicích mnoho památek nezbylo, ví se jen, že stál nedaleko rybníka na úpatí kopce. A s ním také souvisí zajímavá pověst o vzniku názvu obce Mikulovic. Právě z kopce prý kdysi kutáleli dva formani svá kola. Vsadili se, které bude rychlejší a vítěz pak křikl: “Mí kolo více”. A vznikly nejprve Mikolovice a pak dnešní Mikulovice.

Mikulovice vojenské a válečné

Jako velmi strategické místo vnímali kopec v Mikulovicích také vojáci. Postavili tam tak v roce 1964 tzv. pozorovatelnu civilní obrany, odkud mohli sledovat velkou část Pardubic, především letiště. Vojenský objekt byl ještě donedávna přísně střežený a nepřístupný. Dnes se ho ale ujal spolek nadšenců, který ho spravuje, opravuje a otvírá i veřejnosti.

Do vojenské, nebo spíš válečné historie se zapsalo také několik mikulovických občanů. Třeba mikulovický rodák legionář Josef Staněk. Ten míval na památníku obětem války, který je v obci dodnes, pamětní desku. Tu v 70. letech minulého století jako nežádoucí zakryli.

Další známí mikulovičtí občané jsou pak spojeni s 2. světovou válkou a operací Silver A. Parašutisté se tehdy ukrývali v obci v rodinách Františka Valenty a Adolfa Švadlenky. Toho gestapo umučilo. Jeho životní osudy pak připomíná pamětní deska na domě, kde v Mikulovicích žil.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.