Místo masa seitan, místo cukru amasaké. A pochutnáte si

18. duben 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Moučníky a dorty se obejdou bez řepného cukru

Manželům Davidovi a Andree Jakubcovým se před rokem a půl obrátil život vzhůru nohama. Z technika se stal kuchař a ze zahradnice cukrářka. Začali vařit v Jídelně U tří vegetariánů v Ústí nad Orlicí.

Nejdřív se pro změnu rozhodl David, a teprve po větším váhání jeho žena. Však také David říká, že nejdražší, co v jídelně má, je jeho Andrea. Bez zákusků od ní by nebyla tahle vegetariánská jídelna úplná.

Do Jídelny U tří vegetariánů zavedla redaktorku Jitku Slezákovou neomylně vůně svíčkové. Z náměstí byla během chvilky v kuchyni a sledovala, jak David Jakubec mixuje šedesát litrů omáčky. Jídelna vydává denně sto pokrmů. Často je tam plno, takže lidé musejí chvilku čekat, až se místo uvolní. Podle místních sem chodí nejen vegetariáni, ale i lidé, kteří občas potřebují změnu.

Celozrnné knedlíky bez kvasnic

David Jakubec rád zkouší nová jídla. Vypráví příběh o tom, jak poprvé připravoval celozrnné knedlíky, a ony se ne a ne dovařit. Jsou totiž obří. A nakynou i bez kvasnic. „Do celozrnných knedlíků dávám různé druhy celozrnných mouk, můžete přidat i ječné kroupy, trochu bílé mouky, sůl a na zkypření perlivou minerální vodu. S vypracováním těsta si pospěšte a dejte předem vařit vodu, aby bublinky nevyprchaly. Knedlíky jsou pak dvojnásobně velké,“ popisuje přípravu David Jakubec.

Seitan – obilné maso

Místo masa připravili v Jídelně U tří vegetariánů ke svíčkové omáčce seitan. Je to vymytý lepek z mouky. Dá se koupit polotovar, okoření se a usmaží na pánvi nebo ve fritéze jako klasické maso. Po usmažení má houbovou a šťavnatou konzistenci. Hodně záleží na správném okořenění.

Místo cukru amasaké

Cukrářka Andrea Jakubcová připravuje v Jídelně U tří vegetariánů čtyři sladkosti denně.

Její zákusky jsou bez řepného cukru, bílé mouky a vajec. Sladkost podle ní docílíte přidáním sušeného ovoce, např. rozinek, datlí, banánů. Na doslazení používá také sirupy a slady. Slad nejčastěji ječný, sirup datlový, agávový nebo rýžový.

Amasaké je přirozeně sladký krém, kterého se dá docílit bez použití řepného cukru. Andrea Jakubcová vysvětluje, jak se dá získat z obilí nebo rýže sladká chuť.

„Uvaříte rýži, jáhly nebo kroupy, necháte vychladnout na padesát stupňů. Potom zamícháte tzv. startér, což je naklíčená rozemletá pšenice. Stále udržujete při teplotě padesát stupňů zhruba čtyři až šest hodin. A ochutnejte, je to nádherně sladké,“ říká usměvavá Andrea.

Karbanátky z červené řepy
Spustit audio

Související