Na dětské domovy plivou ti, kteří tam nikdy nebyli, říká ředitel neziskovky Děti v akci
Transformace ústavů je cesta, jak zbavit děti nálepky ústavních dětí a naučit je samostatnosti. A to se podle ředitele neziskové organizace Děti v akci Ladislava Samka v posledních letech daří.
„Na dětské domovy se plive, přitom za posledních deset let péče o děti poskočila o neskutečný kus dopředu. A to obrovské nasazení tet a strejdů si zaslouží velkou pochvalu, mluvím z vlastní zkušenosti,“ říká ředitel neziskové organizace Děti v akci Ladislav Samek.
Z dětského domova do bytu
V Pardubickém kraji se například podařilo transformovat děti z Domova v Dolní Čermné do bytů v Letohradě, Lanškrouně a Žichlínku, kde se učí normálně žít.
„Děcka si samy nakoupí, pod dohledem tety uvaří, uklidí po sobě, získají návyky skoro jako v rodině. Když tam přijedeme na návštěvu, máme nachystané pohoštění. A to je podle mě cesta, jak to zvládnout,“ myslí si Ladislav Samek.
Fungují pěstounské rodiny?
Podle Ladislava Samka sice dětské domovy nejsou ideálním řešením, ale momentálně v nich žije kolem deseti tisíc dětí. A ne všechny děti si zvyknou na pěstounskou péči, která se v současnosti velmi vyzdvihuje.
„Také jsem byl v pěstounské rodině, kde nás bylo celkem pět dětí z domovů. Zůstalo jen jedno,“ říká Ladislav Samek a pokračuje:
„Přijde mi absurdní myšlenka plošného zrušení dětských domovů. I pěstounská péče má dvě strany. Jsou skvělí pěstouni i tací, kteří to nezvládnou. A to je velký úkol pro neziskovky, které pěstounům pomáhají. Záměr pěstounů je skoro vždycky bohulibý, ale v momentě, kdy je dítě hned nepřijme, dochází ke krizi a pěstouni to neunesou," doplňuje Samek. Podle něj ale tyto informace nechce nikdo slyšet.
Co dělají Děti v akci? Kdo jsou a jak se jim podaří rozvíjet talent dětí z dětských domovů? A co chystají pro děti z dětských domovů na Vánoce? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Chovancům jde příkladem a umí je vysekat z problémů. Ladislav Samek sám vyrostl v dětském domově
Prošel několika ústavními zařízeními včetně náhradní rodinné péče. Považuje to za solidní životní lekci. Už tam vymyslel, že založí neziskovou organizaci.
-
Pěstouni bojují s pověstí a je jich málo. Změní se to?
Jejich práci někteří obdivují, další haní. Kolem pěstounství se postupně vytvořila řada mýtů. Snaží se je rozptýlit třeba i vrcholící Týden pěstounství.
-
Zná to z obou stran. Pracovník organizace pro pěstounské rodiny vyrůstal v dětském domově
Bezpečně rozumí tomu, co dělá. Lukáš Daniš podle svých slov prožil normální dětství v nenormálním prostředí. Dnes pomáhá ve svitavské organizaci Děti patří domů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.