Na lyžích i pěšky, na rozhlednu i do muzea. Kam v zimě na Svitavsku a Třebovsku

Polička okouzlí historickým centrem města, malebným krajem Svojanova se můžete vydat na běžkách, ve Svitavách navštívit muzeum s unikátní expozicí praček, Moravská Třebová nabízí výstup na i v zimě otevřenou rozhlednu a v České Třebové si užijí lyžaři i milovníci železnice.

I když zima a s ní chladné počasí často spíš přiláká k teplu krbu, vypravit se v tomto počasí na výlet sebou může přinést nečekané zážitky. Například v jihovýchodní části Pardubického kraje je toho mnoho nejen pro milovníky zimních sportů.

Čtěte také

Na své si v České Třebové přijdou fanoušci železnice také v tamním Městském muzeu. Kde je jedna ze stálých expozic věnovaná právě vlakům a vlakovým modelům. Nahlédnout je možné také do historie cestování vlakem a projet se v dřevěném vagónu ze 40. let minulého století.

Na běžkách do Svojanova, pěšky do Poličky

Milovníky běžeckého lyžování pak potěší hned čtrnáct běžeckých tras v okolí Svojanova. Kraj kolem hradu nabízí velmi malebné pohledy. Jedna z tras třeba vede také kolem hradu Svojanov. Ten je sice v zimě zavřený, ale můžete se od něj vydat trasou, kterou jezdívali králové z hradu do kostela ve Starém Svojanově.

Kostel Svatého Mikuláše vznikl zároveň s hradem a ukrývá unikátní kamenickou výzdobu a fresky z dob vlády Karla IV. Ten si je možné v zimě také prohlédnout, jen je třeba domluvit se předem ve Svojanovském infocentru.

Hradby se v Poličce dochovaly v celé jejich historické podobě a kráse

Procházkou centrem nedaleké Poličky klidně mohou její návštěvníci strávit celé odpoledne. Užijí si tam zvláště milovníci historie, kteří se tam mohou rázem v dávných dobách třeba díky unikátnímu zcela dochovanému opevnění města. A pak si na chvíli odskočit do doby první republiky třeba prohlídkou unikátních činžovních rondokubistických domů. Na náměstí pak obdivovat barokní radnici, která spíše vypadá jako zámek, nebo morový sloup, o kterém se po jeho vybudování říkalo, že je nejkrásnější v celé zemi.

V Moravské Třebové na rozhlednu, ve Svitavách do muzea

Další historicky velmi zajímavé město v Pardubickém kraji je jistě Moravská Třebová. Krom kultury a historie je ale možné si tam užít blízké přírody. Třeba výstupem na vrchol Pastvisko, kde se navíc ve výšce 517 metrů nad mořem tyčí 27 metrů vysoká rozhledna. Na tu jde po jejích 111 schodech vystoupat i v zimě. A z ní je nádherný výhled nejen na Moravskou Třebovou, ale i daleké okolí – Orlické hory, Bukovou horu, Jeseníky, Králický sněžník, Zábřežskou vrchovinu atd.

Nejstarší dřevěné pračky zvané kývačky v expozici Babiččino velké prádlo

A pokud byste se spíše než cestovat po horách, chtěli podívat na něco zajímavého v teple, pak je to možné třeba ve svitavském Městském muzeu. Tam je možné zajít třeba na unikátní expozici prací techniky. Tam mají zmapovanou historii od valch přes první docela neobratné prací stoje, až po velmi originální prací přístroje sovětské techniky a první automatické pračky.

Čtěte také

autor: RUS
Spustit audio