Na malý dron povolení nepotřebujete, létání má ale jasná pravidla
Drony nejsou jen hračky, ale i sofistikovaná zařízení s kamerou, foťákem i GPS. Malé multikoptéry dělají radost pod stromeček, velké propracované bezpilotní letouny už můžou nadělat velkou neplechu.
V první řadě bychom si měli rozmyslet, za jakým účelem si létající stroj pořizujeme. Pokud je lehčí než 25 kg a máme ho pro sportovní nebo rekreační účely, povolení ani registraci nepotřebujeme. K profesionální činnosti už ano.
„Na druhou stranu si musíme uvědomit, že jakmile začneme dron řídit, stáváme se pilotem a každý pilot je za své činy a provoz letadla zodpovědný. Nesmíme v žádném případě nikoho ohrozit ani omezit. Proto není od věci, nechat si tuhle zálibu pojistit proti škodě třetím osobám,“ radí Vítězslav Hezký z Úřadu pro civilní letectví.
Když dron padá dolů jak neřízená střela
Létejte vždy co nejdál od lidí a budov. Při ztrátě řízení může dojít k volnému pádu. Například dron vážící 2,5 kilogramu je srovnatelný s půlkou klasické plné cihly. A pokud polovina cihly spadne z 25 metrů, tak může způsobit velkou škodu a být nebezpečná. Snadno způsobí úraz hlavy, nebo jiné části těla. Vrtulka bezpilotního letadélka zase může pro změnu nepříjemně poranit, posekat obličej.
Provozování dronů se řídí danými pravidly a zákony
Stejně jako cyklista a chodec musejí vědět, jak se správně pohybovat po komunikacích, tak i pilot dronu musí znát bezpečnost provozu ve vzdušném prostoru. „Nejjednodušší cesta je podívat se na naše webové stránky do sekce bezpilotních letounů. Dozvíte se, co vše musíte znát v případě rekreačního, nebo profesního létání. Vyčtete zde, kdy už máte povinnost kontaktovat Úřad pro civilní letectví. Ale základní informace, jak létat bezpečně, by vám měli dát i certifikovaní prodejci dronů,“ vysvětluje mluvčí úřadu Vítězslav Hezký.
Natáčení veřejných prostor jedině s povolením
Pomocí dronů se natáčejí videoklipy kapel, doprava v centru města, nebo dostihové závody. Lákat nás můžou i letecké záběry nad zámeckým parkem, nebo hlubokou roklí. „Dejme jako příklad Velkou pardubickou, kde je na jednom místě obrovská koncentrace lidí, ale i zvířat. Při žádosti o povolení bere úřad v úvahu i skutečnost, že dron může vylekat koně a mohlo by dojít k nehodě. Provozovatel by si tedy měl tato, ale i jiná rizika předem vyhodnotit. Nikdy netočte a nefoťte z dronu hustě osídlené prostory na vlastní triko, vždy zadejte úkol profesionální firmě, která se spojí s ÚCL a společně zhodnotí, jestli bude vydáno povolení, nebo ne.
Když se dron z nenadání objeví nad vaším bazénem, nebo pergolou, a podezřele dlouho stojí na jednom místě, oznamte to policii. Máte-li podezření, že vás přístroj natáčel, nebo fotil, nahlaste to na Úřad pro ochranu osobních údajů.
Kde standardně nesmějí drony létat?
- výše než 300 metru nad terénem
- v nebezpečné vzdálenosti od lidí
- v hustě osídlených oblastech
- v blízkosti letišť bez koordinace
- v zakázaných prostorech
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.