Naše zahrady
Po starých zámeckých schodech do zeleného ráje. Park v Chrasti láká nejen svatebčany
Zámecký park v Chrasti u Chrudimi je velmi rozsáhlý. Po starých zámeckých schodech z roku 1859 sestoupíte doslova do zeleného ráje.
„První písemná zmínka o zahradě je z roku 1654. Současnou podobu získala v roce 1903. Vznikla podle projektu Františka Thomayera, což byl bratr lékaře Josefa Thomayera. A v této podobě se ji snažíme udržovat,“ říká starosta obce Chrast Vojtěch Krňanský.
Zahrada má francouzský styl
Na první pohled vás upoutají vzorně upravené trávníky, které zdobí keře růží, hortenzií a další květiny. Nechybí ani vzácné druhy stromů.
„Místní raritou je buk lesní, který má obrovskou převislou větev, která sahá až na zem. U tohoto buku se schází místní omladina už po několik generací. Patří mezi ikonická místa zámeckého parku.
Loubí láká svatebčany
Zámecká zahrada v Chrasti má několik částí. Pokud si chcete udělat delší procházku, projdete kolem buku lesního, vodotrysku, směrem ke štěpnici a loubí. To je cíl svatebčanů. Fotky z tohoto místa patří mezi nejžádanější.
Loubí je utvořené z javorů a habrů. Vytváří tunel, který vypadá velmi romanticky. Svatebčané právě tudy procházejí pomyslnou slavobránou do života. A na konci zahrady je další dominanta zvaná Lipka, tedy lipová alej.
Od kapličky ke kapli
„Oplocenou částí ale zahrada nekončí. Když projdete lipovou alejí, uvidíte na konci malou kapličku. A když se podíváte pozorně, tak uvidíte, že kaplička navazuje jednou přímkou na zámeckou kapli. Ta přímka má skoro kilometr. Je to další rarita našeho zámeckého parku. Skvěle to František Thomayer vymyslel,“ pochvaluje si starosta Chrasti Vojtěch Krňanský.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.