Naše zahrady

Po starých zámeckých schodech do zeleného ráje. Park v Chrasti láká nejen svatebčany

Zámecký park v Chrasti u Chrudimi je velmi rozsáhlý. Po starých zámeckých schodech z roku 1859 sestoupíte doslova do zeleného ráje.

„První písemná zmínka o zahradě je z roku 1654. Současnou podobu získala v roce 1903. Vznikla podle projektu Františka Thomayera, což byl bratr lékaře Josefa Thomayera. A v této podobě se ji snažíme udržovat,“ říká starosta obce Chrast Vojtěch Krňanský.

Zahrada má francouzský styl

Na první pohled vás upoutají vzorně upravené trávníky, které zdobí keře růží, hortenzií a další květiny. Nechybí ani vzácné druhy stromů.

„Místní raritou je buk lesní, který má obrovskou převislou větev, která sahá až na zem. U tohoto buku se schází místní omladina už po několik generací. Patří mezi ikonická místa zámeckého parku.

Loubí láká svatebčany

Zámecká zahrada v Chrasti má několik částí. Pokud si chcete udělat delší procházku, projdete kolem buku lesního, vodotrysku, směrem ke štěpnici a loubí. To je cíl svatebčanů. Fotky z tohoto místa patří mezi nejžádanější.

Habrový tunel v zámeckém parku v Chrasti

Loubí je utvořené z javorů a habrů. Vytváří tunel, který vypadá velmi romanticky. Svatebčané právě tudy procházejí pomyslnou slavobránou do života. A na konci zahrady je další dominanta zvaná Lipka, tedy lipová alej.

Od kapličky ke kapli

„Oplocenou částí ale zahrada nekončí. Když projdete lipovou alejí, uvidíte na konci malou kapličku. A když se podíváte pozorně, tak uvidíte, že kaplička navazuje jednou přímkou na zámeckou kapli. Ta přímka má skoro kilometr. Je to další rarita našeho zámeckého parku. Skvěle to František Thomayer vymyslel,“ pochvaluje si starosta Chrasti Vojtěch Krňanský.

Spustit audio

Související

  • Prázdninové cesty k vodě

    Ve vedru se hodí zchlazení. A kde jinde než u vody. Český rozhlas Pardubice pro vás na léto připravil seriál o nejkrásnějších přírodních koupalištích v našem kraji.

  • Letní seriál: Ze Lhoty do Lhoty

    Kolik máme v kraji Lhot? Možná se budete divit, ale obcí a osad, které se jmenují Lhota nebo mají podobný název, najdeme v Pardubickém kraji přes dvacet.

  • Prázdninové rozhledy

    Do kopců se trmácíme proto, abychom si mohli užít ten slastný pocit při pohledu na svět pod námi. Pěkný rozhled po kraji, to je cíl mnoha z nás.