Neholte trávníky na maximum, túje stříhejte pravidelně, radí zahradní servisman

6. červen 2019

Říká se, že v měsíci červnu je tráva nejzelenější a nejšťavnatější z celého roku. A taky hodně rychle roste, stejně jako stromy a keře. Tak vám třeba přijde vhod pár informací přímo od zdroje.

V dnešním pořadu Kdo umí, ten umí jsme natáčeli s Martinem Rolcem, který rozumí zahradní technice, jako málokdo v Pardubicích.

Vyučit se zahradním servisním technikem nelze. A tak k tomu musel Martin Rolc dojít jinak.  Vyučil se lesníkem, pak pracoval pro město v údržbě zeleně. A zjistil, že když se jim porouchá křovinořez nebo sekačka, je problém se servisem. Tak ho napadlo otevřít si obchod se zahradní technikou a s kvalitním servisem v Pardubicích Trnové.

Nesekejte trávník nízko, neprospívá mu to

Zahradní sekačky jdou v této době nejvíc na odbyt. Ale jakou vybrat? Elektrickou, bateriovou, motorovou nebo vřetenovou? Martin Rolc radí vybírat sekačku podle toho, jakou plochu potřebujeme posekat a jak často chceme trávu sekat. Nejčastěji se prodávají sekačky motorové se středně velkým záběrem a značkovým motorem. Pokud je zahrádka malá, stačí sekačka bez pojezdu. Ale od čtyř set metrů čtverečních už je lepší pořídit si sekačku s pojezdem, aby se s tím člověk tolik nenadřel.

Holit trávníky na maximum je zbytečné. Neprospívá to trávě, ani sekačkám. „Mnoho lidí si už uvědomilo, že sekat trávník na jeden centimetr se nevyplatí, protože se brzy vysuší. Lepší je nastavit sekačku na střední výšku, zhruba na pět centimetrů. Pak se mnohem méně ničí tráva, protože zůstává vlhká, a ani sekačka nepřijde k úhoně. Její nože nenabírají tak často kamínky a písek, protože zajíždějí jen do travního porostu," vysvětluje zahradní technik.

Zahradní servisman Martin Rolc ve svém obchodě

Martin Rolc varuje také před koupí levných čínských sekaček, křovinořezů a pil z internetu. Takové nástroje jsou sice levné, ale velký problém je pak v dostupnosti servisu a náhradních dílů. Často se stává, že se výrobek po záruce rozbije a lidé pak shánějí opraváře, běhají po servisech a ty je nechtějí přijmout.

Jak stříhat túje

Túje se musí stříhat od počátku jejich vysazení, a to pravidelně, alespoň dvakrát ročně. Pokud se zahrádkář rozhodne pro prostřih po pěti letech jejich růstu, je to velký problém. Jakmile se totiž střihne do hnědého, túje už nemusí nikdy obrůst. Základem je tedy pravidelný sestřih.

Existují elektrické nůžky na živé ploty, které jsou poměrně lehké a ani ženy s nimi nemají problém pracovat. Používají se na jemnější a kratší živé ploty. Benzinové plotostřihy už jsou těžší a práce s nimi je fyzicky namáhavější.

Motorová pila na tyči

Naši dědové prořezávali stromy ručními pilami. Dnes už jsme na to líní, motory pracují za nás. A navíc máme na výběr.  Jsou speciální ovocnářské pily nebo pily s úzkým nosem, aby se člověk dostal do husté koruny. Existují pily na tyči, které ocení hlavně starší lidé, kteří se už bojí lézt po žebříku do koruny stromu. „Třeba taková malinká řetězová pila na tyči. Zespodu sáhneme do koruny stromu a odřezáváme větve. Sice přesně nevidíte, kam řežete, ale pokud jsou lidé méně pohybliví, rádi využijí bateriovou verzi těchto řetězových pil. A právě teď je doba prořezávání peckovin,“ připomíná Martin Rolc.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.