Naše zahrady
Fatimské zahrady v Koclířově vás pohladí po duši
Koclířov nedaleko Svitav je už od poloviny 19. století známé poutní místo, díky velkému množství poutníků tam vznikl klášter. Dnes je sídlem Českomoravské Fatimy, která všem příchozím otevírá dveře kaplí i krásné zahrady.
Světový apoštolát Fatimy je mezinárodní veřejné společenství věřících, které působí v katolické církvi a jeho národní centrum pro Českou republiku sídlí právě v Koclířově. Mariánské hnutí uctívá a připomíná význam zjevení Panny Marie a její poselství v portugalské Fátimě v roce 1917.
Do Koclířova míří nejen věřící, ale i běžní turisté. Areál o rozloze okolo pěti hektarů nabízí celou řadu zajímavých míst a je celoročně přístupný. Školské sestry svatého Františka během svého působení v Koclířově vybudovaly zahrady, které mají několik částí a jsou pěkně upravené.
Lurdský park a Minutěnka
Těsně k budově bývalého kláštera přiléhá tzv. Lurdská zahrada, místní lidé jí často říkají zkráceně, Lurdy. Právě tady najdete připomínku jeskyně se sochou Panny Marie nebo příjemný altán pro relaxaci. Z Lurdské zahrady můžete pokračovat dál, do aleje buků. Nese půvabný název, Minutěnka, podle stejnojmenné knihy biskupa Josefa Hloucha z roku 1972, který byl v Koclířově internován.
Z aleje Minutěnka můžete pokračovat skrz ovocný sad k vyhlídce na Koclířov a okolní krajinu nebo k přírodnímu amfiteátru, který je využívaný k bohoslužbám i dalším akcím. Dominantou této části je socha papeže Jana Pavla II., který Fatimskou Pannu Marii velmi uctíval. V poutním areálu jeho osobnost připomíná také kaple sv. Jana Pavla II. a působivý relikviář.
Nedaleko amfiteátru v současné době pokračuje stavba unikátní kaple. Jedná se o repliku kaple Zjevení z portugalské Fátimy v Cova d´Iria. Tato kaple bude zatím jediná svého druhu v oblasti střední a východní Evropy.
Poutníci míří do Koclířova
Duchovní tradice v Koclířově má už dlouhou historii. Před polovinou 19. století se tu rozšířila úcta ke sv. Filoméně. Pohyblivá loutka této světice je uložena pod hlavním oltářem v kostele sv. Jakuba a sv. Filomeny, který stojí na protější straně údolí směrem od fatimského areálu. V roce 1852 si začali v Koclířově stavět klášter členové redemptoristického řádu, ve kterém později provozovali i hospic. Klášter ale na konci 19. století opustili a objekt získaly Školské sestry III. řádu sv. Františka.
Školské sestry o areál pečovaly a soustředily se také na jeho zahrady. V klášteře zřídily i školu pro dívky. Její činnost utlumila německá okupace a po vystěhování německého obyvatelstva z Koclířova a po únoru 1948 klášter sloužil jako domov pro starší řádové sestry. Fatimský apoštolát v areálu někdejšího kláštera sídlí od roku 1995.
Související
-
Prázdninové cesty k vodě
Ve vedru se hodí zchlazení. A kde jinde než u vody. Český rozhlas Pardubice pro vás na léto připravil seriál o nejkrásnějších přírodních koupalištích v našem kraji.
-
Letní seriál: Ze Lhoty do Lhoty
Kolik máme v kraji Lhot? Možná se budete divit, ale obcí a osad, které se jmenují Lhota nebo mají podobný název, najdeme v Pardubickém kraji přes dvacet.
-
Prázdninové rozhledy
Do kopců se trmácíme proto, abychom si mohli užít ten slastný pocit při pohledu na svět pod námi. Pěkný rozhled po kraji, to je cíl mnoha z nás.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.