Nová mobilní aplikace zachytí rakovinu plic včas

17. říjen 2018

V České republice byla spuštěna mobilní aplikace LungScreen, díky které si každý majitel chytrého telefonu může zjistit, jak jsou na tom jeho plíce. Rakovina plic totiž tzv. nebolí, a její odhalení přichází většinou pozdě.

Mobilní aplikace obsahuje několik otázek a celý test trvá asi dvě minuty. Jednoduchý program vyhodnotí riziko zadavatele podle informací, které tam zadá. Podle míry rizika pak systém doporučí, zda je potřeba vyhledat lékaře nebo udělat jiná opatření.

Nová aplikace vznikla za podpory České chirurgické společnosti a České pneumologické a ftizeologické společnosti.

80 % lidí s rakovinou plic jsou kuřáci

„Do programu zadáme věk, pohlaví, zda kouříme, odkdy, jak dlouho a v jakém množství. Všechno se točí kolem kouření. Důvod je jasný. Osmdesát procent všech pacientů s rakovinou plic jsou kuřáci. A čtvrtina všech kuřáků onemocní rakovinou plic. A pozor! Před patnáctým rokem je kouření nejrizikovější,“ varuje MUDr. Ivo Hanke, zástupce přednosty pro hrudní chirurgii z Kardiochirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Další dotazy v mobilní aplikaci se kromě kouření týkají i zdravotního stavu nejbližších příbuzných, místa, kde žijeme, a kde pracujeme.

Po krátkém testu zmáčknete tlačítko s nápisem CO DĚLAT, kde se objeví vyhodnocení i kontakty na nejbližší odbornou ambulanci. „Aplikace pomáhá odhalit rizikovou skupinu, připomenout vhodnost návštěvy specialisty a ideálně nasměrovat takového pacienta na správné pracoviště, které řeší nejen diagnostiku, ale i případnou komplexní léčbu," dodává primář Ivo Hanke.

Spustit audio