Novinky v Chrudimi: Obchvat městu ulevil, zlepšuje se třídění, agresory řeší tajní strážníci

13. leden 2022

Předčasným vánočním dárkem pro motoristy i obyvatele Chrudimi bylo otevření druhé etapy obchvatu města. „Samozřejmě na dopravě je to znát. Těžká tranzitní doprava ve směru sever - jih se vyhnula Chrudimi. Nicméně nám pořád chybí třetí etapa, tedy přeložka silnice I/17. Takže kruhový objezd u hotelu Bohemia ve směru od Čáslavi bývá v inkriminovaných časech hodně ucpaný,“ říká k aktuální dopravní situaci ve městě starosta Pilný.

Variant pro severozápadní obchvat existuje několik. „Jsou tři. Jedna trochu historická, zachycená v územních plánech, má několik nevýhod. Jednak nejde napojit průmyslová zóna, od nejblíže obydleného objektu v Markovcích je jen 25 metrů. A v údolí Markovického potoka by měla být dlouhá estakáda, která kráse na prostředí nepřidá.“

Druhá varianta, která obchází obec Bylany z jihu a řeší tyto neduhy. „Ale je tam spousta zatáček, spousty mostů přes trať, přes silnice a podobně,“ dodává František Pilný, který je zastáncem třetí varianty.

„Prochází mezi obcemi Bylany a Třibřichy, je to krásný úsek. K tomu jsou sice námitky, že na těch se jezdí rychle a stávají se tam nehody. Jsme v 21. století a měli bychom budovat slušné přímé silnice. ŘSD navíc řeklo, pokud tato varianta vyjde jako vítězná, tak by ji protáhli až jako obchvat Heřmanova Městce. Což by umožnilo využít stávající silnici pro cyklopruhy.“

Sportovci bez zázemí

Dlouhou dobu se v Chrudimi mluví o rekonstrukci sportovní haly na Tyršově náměstí. Předchozí vedení radnice ji nejprve chtělo opravit. Později padl návrh nejdříve postavit novou a poté rekonstruovat.

Čtěte také

„Máme znalecký posudek a z něj vyšlo, že hala je na hraně své životnosti, že se také může stát, že ji ze dne na den zavřeme,“ vysvětluje Pilný, proč se Chrudim nakonec co nejdříve pustí do opravy. „Finální cenu zatím přesně neznáme. Připravili jsme první etapu, která začne v lednu 2023 a ta bude stát kolem 140 miliónů korun.“

Během opravy ale přijdou sportovci o zázemí. „Zkusíme zajistit školní tělocvičny, zřejmě vypíšeme i dotační programy pro sportovce, kteří budou dojíždět třeba do Pardubic. Případně budou využívat plochy jinde, hokejisté v Hlinsku a podobně. Určitě nenajdeme zázemí pro všechny, zejména pro hobby sportovce. Ti budu muset sportovat venku, nedá se nic dělat. Ale je to ku prospěchu dobré věci.“

Třídění pro více lidí

Vlna zdražování se nevyhnula ani poplatkům za svoz odpadu. Aby se je povedlo udržet co nejnižší, je třeba přimět občany k třídění. Chrudim patří mezi nejlépe třídící města v regionu. „Ale stále to není strop, jakého by se dalo dosáhnout,“ říká Pilný a dodává „Samozřejmě, pokud mají občané řádně třídit, musí k tomu mít podmínky. Vloni jsme zavedli svoz bioodpadu, letos dojde k rozšíření tohoto systému. A máme vymyšleno i několik věcí, jak se dostat blíže k bytovým domům.“

František Pilný byl hostem Dobrého rána

V Chrudimi chystají také stavbu separačního centra. „V tuto chvíli máme hotovou dokumentaci, probíhá hodnocení vlivu na životní prostředí, máme to zpracované ve dvou variantách, s kompostárnou a bez ní. Každopádně já nejsem úplně zastáncem projektu v tomto místě a už vůbec nejsem zastáncem kompostárny.“

Agresoři bez bydlení

Pro zvýšení bezpečnosti zavedli v Chrudimi civilní hlídky městské policie. „Aby na dálku nebylo poznat, že to jsou oni. Má to už úspěchy, to hodně prospělo, říká Pilný. Přesto se nepovedlo zabránit případu, který otřásl celou republikou.

Na Nový rok tam skupina agresorů brutálně napadla kolem procházející dvojici. „Mě zamrzelo, když jsem se dozvěděl, že někteří útočníci bydlí v městských bytech. Městský majetek je společný, patří každému občanovi. A pokud takto občané podpoří rodinu tím, že dostane byt za snížené nájemné, tak si troufám tvrdit, že ten nájemce by měl projevit jakousi vděčnost. Myslím si, že když do žádosti o městský byt přidáme podmínku, že musíte mít čistý rejstřík z hlediska násilných trestných činů, tak to je dobře. Byl bych rád, aby v těch bytech bydleli slušní lidé,“ říká František Pilný.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.