Obří kamenné postele i žraločí zuby. Jaká tajemství odhaluje Přeloučsko?
Pokud zamíříte do lesa poblíž Zdechovic, možná vás překvapí velmi zajímavý kamenný útvar. Obří postele, které pamatují doslova věky věků. Staré jsou totiž 500 milionů let.
Obří postele se nacházejí nedaleko Přelouče, přibližně 1,5 km jižně od obce Zdechovice. Vedou k nim značené turistické trasy, modrá ze Zdechovic, žlutá z Morašic. Název Obří postele nese i turistický okruh, který má charakter naučné stezky. Přímo u Obřích postelí je také turistické odpočívadlo a informační tabule, na které si můžete přečíst, jak postele v průběhu stovek milionů let vlastně vznikaly.
Někomu velké balvany, často oddělené od skalního masivu, připomínají postel, polštář nebo peřinu. Snad proto se také největšímu a zároveň nejvýše položenému balvanu říká Duchna. Seskupení zvláštních žulových útvarů, zakulacených balvanů, vzniklo postupným zvětráváním žulového masivu. „V Železných horách máme několik typů žul,“ vysvětluje geolog Jan Doucek. „V tomto případě se jedná o jednu z nejstarších žul, která vznikala v prvohorách. Konkrétně se jedná o období kambrium nebo ordovik, takže nějakých 500 milionů let.“
Chrtníky a žraloci
Přímo v centru obce Chrtníky, v parčíku u kamenných menhirů, si můžete přečíst zajímavosti o zkamenělinách a raritách z chrtnického lomu. Informační tabule připravili odborníci z Národního geoparku Železné hory. V chrtnickém lomu objevili skutečné poklady. Zkameněliny živočichů a rostlin, starých přes 90 milionů let. Některé z nich nemají v Česku obdoby.
Lom Chrtníky se nachází v severní části Národního geoparku Železné hory, 7 km jižně od Přelouče. Těží se tam diabas. Paleontology ale zajímají vrstvy, které se diabas postupně „nalepily“. Vápencovitá hmota obsahuje schránky mořských živočichů a zbytky rostlin, které byly součástí mělkého příbojového moře.
Geologové a paleontologové v lomu Chrtníky a na jeho okraji objevili schránky ústřic, ramenonožců, ostny ježovek, hvězdice, zbytky korálů a červů. Ale také zuby žraloků. Jejich průměrná délka se pohybuje okolo 2 cm. Lokalita Chrtníky je zatím druhově nejpestřejším nalezištěm zkamenělin v Pardubickém kraji. Mezi nejčastější nálezy ovšem patří mořské houby. Jsou to zkamenělé živočišné houby, které jsou zachované v tak velkém množství, že odborníci dokonce mluví o tzv. houbových útesech.
Související
-
Zkamenělé dno moře u Deblova vzali útokem hasiči
Před rokem začali dobrovolníci odkrývat dno prvohorního moře u Deblova na Chrudimsku. Zkamenělý útes je provrtaný červy a dalšími organismy.
-
Nejstarší postel najdete u Zdechovic. Je stará 500 milionů let
Proč skalní útvar u Zdechovic dostal název Obří postele, je celkem jasné. Seskupené kameny uprostřed lesa skutečně připomínají kamenná lůžka.
-
Železné hory. Nádherné zátoky, zkameněliny, výhledy do kraje
Geopark Železné hory je velký magických 777 kilometrů čtverečních. V horkých letních dnech vám nabídne chladivé prameny a stín lesa. Odkrývá místa, kde se stačí jen...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.