Od letniček po chroustky. František Hlubocký radí posluchačům

24. červen 2019

Už se vám okoukala vaše venkovní květinová výzdoba? Vyzkoušejte méně známou letničku, která se hodí na okna i terasy. Je to Cuphea, její méně známý český název hlazenec ohnivý. Je to neúnavný dělník, který kvete až do podzimu.

Cuphea má ráda spíše slunce, ale dobře roste i v polostínu. „A pozor, má ráda vodu, nezapomínejte ji zalévat. Ve směsi s bílými muškáty nebo petúniemi vypadá nádherně,“ doporučuje zahradník František Hlubocký.

Invaze chroustků letních

Podle informací posluchače Jiřího zachvátila jižní Čechy invaze chroustků letních. Ti se u nás objevují od června do srpna a dokážou zlikvidovat celý ovocný sad. Chroustek je menší, než jeho příbuzný chroust obecný. Lidově se mu říká babka. Jeho tělo je rezavé a chlupaté.

Přes den žije pod listy, a v podvečer vylétává za potravou, což samozřejmě zahrádkářům vůbec nedělá radost.

Jak se chroustků zbavit

František Hlubocký radí zaútočit na chrousty chemickým postřikem určeným na velké brouky a larvy. Postřik je třeba zahájit hned po zahlédnutí prvních jedinců. Pozor, preventivní zásah nepomůže, takže musíte být ve střehu. Anebo si pořiďte krůty a vypusťte je v zimě na zahradu. Larvy chroustků jim stoprocentně skončí v žaludku.

Nezapomínejte na letní řez ovocných stromů

Posluchačka Bronislava si postěžovala na to, že čím více letorostů odstraní, tím více rostou. Nebylo by lepší prořez neprovádět?

Lalokonosci, obaleči, smutnice. Jak je vystrnadit ze zahrádky?

Lalokonosec rýhovaný

Červen je plodný měsíc, ve kterém se množí i různí zahradní škůdci. A ty zahradník František Hlubocký nevidí rád. Například lalokonosec. Tento tmavý brouk se v Česku usadil už před čtyřiceti lety. A zřejmě se mu u nás líbí. Kromě rododendronů mu teď zachutnaly i bobkovišně a další rostliny.

František Hlubocký rozhodně doporučuje letní řez provádět, a to během sklizně nebo těsně po ní.

Letní řez má za úkol přibrzdit vzrůst větví a podpořit násadu květních pupenů. Proto je dobré odstranit vše, co letí nahoru.

V zahradnických školách se učí, že úhel plodnosti je pod čtyřicet pět stupňů. Ty větve, které se naopak blíží ke svislici, je potřeba zkrátit nebo celé odstranit. Rostou totiž velmi rychle.

Spustit audio

Související