Padákoví andělé: Snesli se z nebe a přinesli naději
Operace Wolfram
Celý seriál:
Parašutisté z Wolframu se měli spojit s partyzány a v beskydských kopcích bojovat s nepřítelem. Hned po seskoku přišli o radiostanici i radistu.
Velitelem výsadku Wolfram byl kapitán Josef Otisk a skupinu tvořilo dalších 5 členů: rotní Josef Bierský, Josef Černota, Vladimír Řezníček, radista Karel Svoboda a četař Robert Matula.
Pro komunikaci s Londýnem byli vybaveni radiostanicí Olga a pro přijímání dalších zásilek i radiomajákem. Exilové velení počítalo s tím, že se parašutisté budou pohybovat na hranici se Slovenskem, a proto byli všichni muži vybaveni dvojími falešnými doklady.
Do protektorátu seskočili 14. září 1944 poblíž osady Nytrová v prostoru Slavíč v okrese Frýdek - Místek. Bohužel se při seskoku ztratil radista Karel Svoboda, kterého po pěti dnech bloudění zatklo gestapo a po výsleších poslalo do koncentračního tábora Flossenbürg, ve kterém se dočkal konce války.
Wolfram se spojil s partyzány
Zbytek skupiny se sešel až devátý den po výsadku. Bez vysílačky a bez radisty se nedokázali spojit s Londýnem a vyžádat si další dodávky zbraní. Byli odkázáni na pomoc lesních dělníků, kteří je přivedli k partyzánům majora Murzina.
Wolfram si z Anglie přivezl větší finanční hotovost, na provoz i úplatky. Ta byla pravděpodobně i příčinou smrti jednoho z parašutistů Josefa Bierského, kterého na svahu Smrku okradl a zavraždil Stanislav Kotačka, jeden ze členů skupiny majora Murzina. Po válce byl Kotačka dopaden, odsouzen a popraven.
Tělo Josefa Bierského našli jeho kamarádi až po týdnu hledání. Pochovali ho přímo v místě vraždy na svahu Smrku. Po válce v září 1945 pak tělo Bierského exhumovali a uložili do rodinného hrobu ve vesnici Lubno.
Odchod z Beskyd
Proti beskydským partyzánům podniklo gestapo na podzim 1944 několik bojových akcí. Proto se čtyřčlenná skupina Wolfram na počátku zimy stáhla.
Nejprve se parašutisté ukryli u rodičů Vladimíra Řezníčka a později u bratra Josefa Otiska v Brně v Líšni. V posledních měsících války se zapojili v okolí Brna do bojů s ustupujícími německými vojsky.
Po válce někteří členové Wolframu pokračovali ve vojenské kariéře. Kapitán Otisk byl za hanlivé výroky o osvobozující sovětské armádě vyslýchán, odsouzen a amnestován. Přesto byl v roce 1948 z armády propuštěn a po zbytek života se živil jako zeměměřič. Kapitán Otisk zemřel 10. ledna 1986 v Brně.
Jméno velitele Wolframu kapitána Josefa Otiska nese od roku 2011 Pěší rota AZ pplk. Josefa Otiska/KVV Ostrava.
Související
-
Seriál: Telegrafia matka Tesly
Byl to jeden z největších podniků v Pardubicích. Prošly jím tisíce zaměstnanců, někteří zde získali vzdělání, jiní praxi, ale mnozí zde strávili celý svůj profesní život.
-
Zapomenutá historie Choceňského Polska
Během první světové války našlo 22 tisíc válečných uprchlíků přechodný domov v samé blízkosti Chocně. Během podzimu roku 1914 zde vyrostla baráková kolonie.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka