Papriky nevyžadují důsledné zaštipování jako rajčata. Lehké úpravy jim ale přijdou vhod

25. červen 2024

Rajčata by bez zaštipování nežádoucích větviček plodila méně. Paradoxně proto, že rostlina by nestihla vyživit tolik nových plodů. Proto je potřeba redukce.

U paprik je vhodná lehká redukce těsně po vysazení. Zahradník František Hlubocký doporučuje vyštípnout první květy hned po přesazení do volné půdy. Pak už ale nechává papriky svobodně růst. Čas na další vyštipování přijde až v září.

Přes léto mohou papriky svobodně růst

„Jen pokud by se vám paprika příliš rozkládala, tak pak můžete ty nežádoucí větve lehce zaštípnout. Jinak přes léto papriky neupravuju. Ale pozor, pak přijde září a papriky stále nasazují nové květy a plody. Vůbec jim nevadí, že bude zima,“ směje se František Hlubocký.

A v této době je potřeba vršky paprik už vyštípat, protože takové množství nově nasazených plodů by v našich podmínkách nemělo šanci dozrát. Proto je vhodné ve druhé polovině září začít snižovat úrodu. Poslední kvalitní papriky dozrávají zhruba v polovině října.

Větrejte ve skleníku horem dolem

Před námi jsou horké dny. Spálit se mohou nejen lidé, ale i zelenina ve skleníku. Přílišné vedro nesvědčí okurkám, kterým se vytvoří na listech žluté okraje. Tím oznamují příliš suchý vzduch a teplo.

Skleník

„Někdy vidíte vybělené fleky na listech, tomu se říká sluneční spála. Doporučuju skleníky větrat nejen vepředu a vzadu, ale taky nahoře ve štítě. Pokud nemůžete vyvětrat ve štítě, je to chyba,“ míní zahradník Hlubocký.

Bílá netkaná textilie zachrání zeleninu před spálením

Pokud tedy nemůžete větrat ve štítě skleníku, doporučuje František Hlubocký fintu starých zahradníků. Ti smíchali vápno s trochou jílu a kaší zabílili celá skla na střeše. Vápno jim tam vydrželo do konce srpna, než ho déšť smyl, což byla ideální doba. Pokud se vám ale nechce do natírání, využijte vymoženost dnešní doby, což je bílá netkaná textilie. Pokryjte textilií rostliny uvnitř skleníku nebo ji rozprostřete zvenku.

Spustit audio

Související