Pardubická univerzita bude vychovávat víc sester i záchranářů, v nemocnicích chybí
Vysoké školy budou moct navyšovat počty míst pro studenty medicíny a nelékařských zdravotnických oborů. Dohodla se na tom ministerstva školství a zdravotnictví. Podle aktuálních dat ústavu zdravotnických informací totiž už teď chybí v nemocnicích tisíce sester, dalším se blíží důchodový věk a hrozí že, je nebude mít kdo nahradit. Na problém teď reaguje i fakulta zdravotnických studií pardubické univerzity.
Klíčové je to, aby nejen fakulta ale i další vysoké školy vychovávaly víc absolventů. To ale zatím naráží na omezené kapacity škol. Konkrétně v Pardubicích je o studium oborů jako všeobecná zdravotní sestra, porodní asistentka nebo záchranář veliký zájem.
Čtěte také
Jak ale potvrdil proděkan fakulty Jan Pospíchal, problém je, že škola nemůže do prvního ročníku nabrat všechny uchazeče. Nemá pro to dostatečně velkou kapacitu. Takže třeba letos přijali do bakalářského studia jen každého druhého zájemce. „Naše fakulta nemá své vlastní prostory. Jsme ve společných prostorách se střední zdravotnickou školou. Nelékařské zdravotnické profese vyučujeme ve dvou městech, i v Hradci Králové. Teď by nám nejvíce pomohlo mít větší prostory a mít je všechny na jednom místě.“
Fakulta je kapacitou na hraně
Za posledních pět let pět let navýšila fakulta počty studentů o 150 na současných 1000, ale je už kapacitně na hraně. Přesto plánuje další navyšování počtu studijních míst, aby vyšla vstříc poptávce od zaměstnavatelů.
Podle proděkana Pospíchala chtějí stavět novou budovu. Vzniknout by měla v areálu bývalé pardubické Telegrafie. „Připravujeme projekt výstavby naší nové fakulty, která by byla naproti Pardubické nemocnici, tedy naproti našemu nejbližšímu klinickému partnerovi. V místě bývalé Telegrafie by se měla vystavět nová fakulta v horizontu ideálně dvou let.“
Čtěte také
Díky nové budově by tak mohla fakulta svoji kapacitu navýšit asi o sto míst na celkových 1100. Tím pádem ale bude nutné posílit také tým akademických pracovníků a zabezpečit i pedagogický personál pro klinické praxe a cvičení v nemocnicích, v tom by měl podle Pospíchala finančně pomoci stát.
V době covidové pandemie fakulta zaznamenala až 30% zvýšení zájmu o studium zdravotnických profesí. Po odeznění pandemie už počty tak vysoké nejsou. Letos se například hlásilo 1380 uchazečů, proti loňsku je to ale o 17 % víc. Fakulta si tak může mezi nimi vybírat a přijímat ty, u kterých předpokládá, že by měli školu dostudovat.
Největší zájem mívají o všeobecnou sestru a zdravotnického záchranáře, plno mají i v oborech jako je porodní asistentka nebo radiologický asistent. Podle Pospíchala většina absolventů zůstává v oboru, který vystudovali.
Související
-
Budovu Telegrafie v Pardubicích není možné zachránit, univerzita ji zbourá
Univerzita Pardubice zbourá část bývalé továrny Telegrafia, je ve špatném stavu. Demolice se uskuteční nejspíš letos.
-
Univerzita Pardubice existuje 30 let. Rektor by uvítal další stovky studentů
Tahle škola stála na chemii. Ale to už od 90. let tak úplně neplatí. Její záběr je dnes velmi široký.
-
Sestry 21. století už nejsou popelky, pracují na vzdělání, tykají si s technikou
V žebříčku prestižních povolání se zdravotní sestry drží na třetím místě hned za vědci a lékaři. Jejich práci vnímá veřejnost velice pozitivně, přesto jich je nedostatek.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Raketa Orešnik je pro Putina nástroj propagandy. Rusko nemá kapacity na sériovou výrobu, říká Macko
-
ONLINE: Území v Kurské oblasti obsazené Ukrajinou se zmenšilo. Rusové zde nasadili 59 000 vojáků
-
Za letošní vlny veder může opravdu klimatická krize. Bez fosilních paliv by k nim nemohlo dojít
-
Kinosál bez povolení a nepřiměřený plat. Dcera kapitána Toma zneužila peníze z jeho nadace