Pečený pstruh s řapíkatým celerem v alobalu. Pikantní chuť noblesní ryby s velmi jemným masem

Zveme vás do naší rozhlasové kuchyně. Dnes si společně upečeme pstruha. A nejlépe chutná určitě ten, kterého si sami vylovíte. Už dokonce existují speciální farmy, kde si to můžete vyzkoušet a potom pstruha i sníst. Vždyť už Evžen Huml v legendárním seriálu Chalupáři přišel na nápad ulovit si vlastní rybu a nechat si ji vhodně upravit. 

Zařazujete do jídelníčku často ryby? Tak to děláte dobře. Správně bychom měli ryby konzumovat dvakrát týdně - ale i jednou stačí. Nejčastěji Češi kupují lososa, pangase a pstruha.

V každé zemi tuto rybu připravují jinak. U nás asi nejčastěji děláme pstruha po mlynářsku: mírně obaleného v mouce a osmaženého. Francouzi mají rádi pichotte, tedy pstruha upečeného v plátcích těsta. Italové dávají přednost vykostěným filátkům, Němci milují pstruha na modro a Maďaři ho pečou na mandlích a podlévají s tokajským vínem.

Suroviny:
čtyři pstruzi po 250 g, 150 g řapíkatého celeru, 150 g žampionů, sůl, 100 g másla, čerstvý koriandr, alobalová fólie

Postup:
Vykuchanou rybu osolíme a naplníme poloviční dávkou řapíkatého celeru a očištěnými nakrájenými žampiony. Pokapeme citronovou šťávou, posypeme nasekaným koriandrem nebo petrželkou a necháme v chladničce odpočinout.
Kus alobalu (dost velký, abychom do něj mohli zabalit pstruha) potřeme uprostřed máslem. Na vymazaný alobal položíme pstruha, posypeme zbytkem celeru, žampionů, koriandrem (petrželkou) a navrch dáme zbytek másla. Okraje fólie přeložíme a přitlačíme. Troubu rozpálíme na 220 °Celsia, vložíme zabalené pstruhy a 25 minut pečeme, dokud se alobal nenafoukne. Pstruhy ještě zlehka opečeme na másle a podáváme s bramborem pečeným ve slupce.

Zajímavosti:

Velké plus této unikátní ryby je její poměrně snadná dostupnost v čerstvém stavu, nekomplikovaná příprava a chutné jemné maso. Pstruh je noblesní ryba.

Komu vadí pohled rybích očí z talíře, ten nebude potěšen, ale nikdy nepodáváme pstruhy bez hlavy a nesekáme jim ploutvičky. Ryba má přijít před hosta celá.

Nejchutnější kousek ze pstruha jsou jeho miniaturní líčka. Leží v místech kousek pod očima. Stačí vyvinout lehký tlak špičkou rybího nože a hned se na ně dostaneme.

se maso u páteře zatáhne, je pstruh hotový. Podáváme s vařeným bramborem maštěným máslem
autor: baj

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.