Peškové z Čívic opravují kola víc než padesát let

26. říjen 2018

Děda Václav se opravářem kol vyučil a za první republiky kola prodával jako podomní obchodník. Na jednom kole jel a rám druhého si pověsil na ramena. Později měl i svoji značku Peškov, slibně rozjetou živnost ale ukončil rok 1948.

Rodinný podnik ve Starých Čívicích dnes vede vnuk Lukáš Pešek. Děda Václav se k živnosti mohl po pár letech vrátit, kola sice už neprodával, ale opravoval je pod záštitou národního výboru. Měl toho hodně, protože k Peškovi do Čivic jezdili s porouchanými bicykly lidé z celého Pardubicka. Práci přestával stačit a tak přibral do dílny syna Zdeňka. Malý Lukáš býval v dílně velmi často a rád, protože za výplet kola dostával od tatínka 10 korun. Pozvolna byl vtažen do rodinné firmy, která se po pádu režimu v roce 1989 začala rychle rozrůstat.

Zdeněk Pešek přestavěl dílnu a část prostor ponechal jako prodejnu. U Pešků se tak po mnoha letech kola nejen spravovala, ale opět i prodávala. Obchod se tak rozběhl, že velmi brzy znovu nestačily prostory a prodejnu čekala další rekonstrukce. Té už se ale děda Václav nedožil.

Lidé na kolech jezdí v letech ekonomického blahobytu i v dobách krizí. Někdy je využívají víc jako dopravní prostředek, jindy jako sportovní záležitost. A jako vše ostatní podléhají módním vlnám. V současnosti letí  retrokola a elektrokola.

Po roce 89 už Peškovi kola nejen opravovali, ale i prodávali

Děda Václav živnost založil, táta Zdeněk postavil prodejnu a za Lukášem jde inovace v podobě internetového obchodu. Stále ale kola opravují a na kvalitním servisu budují svou značku. A jak by se dědovi Václavovi líbilo to současné podnikání? „Já bych asi nechtěl, aby to viděl.“ říká Lukáš Pešek. „On žil jinak, s každým zákazníkem se osobně znal. Jemu by se tahle doba internetu a sociálních sítí nelíbila.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová