Peškové z Čívic opravují kola víc než padesát let

26. říjen 2018

Děda Václav se opravářem kol vyučil a za první republiky kola prodával jako podomní obchodník. Na jednom kole jel a rám druhého si pověsil na ramena. Později měl i svoji značku Peškov, slibně rozjetou živnost ale ukončil rok 1948.

Rodinný podnik ve Starých Čívicích dnes vede vnuk Lukáš Pešek. Děda Václav se k živnosti mohl po pár letech vrátit, kola sice už neprodával, ale opravoval je pod záštitou národního výboru. Měl toho hodně, protože k Peškovi do Čivic jezdili s porouchanými bicykly lidé z celého Pardubicka. Práci přestával stačit a tak přibral do dílny syna Zdeňka. Malý Lukáš býval v dílně velmi často a rád, protože za výplet kola dostával od tatínka 10 korun. Pozvolna byl vtažen do rodinné firmy, která se po pádu režimu v roce 1989 začala rychle rozrůstat.

Zdeněk Pešek přestavěl dílnu a část prostor ponechal jako prodejnu. U Pešků se tak po mnoha letech kola nejen spravovala, ale opět i prodávala. Obchod se tak rozběhl, že velmi brzy znovu nestačily prostory a prodejnu čekala další rekonstrukce. Té už se ale děda Václav nedožil.

Lidé na kolech jezdí v letech ekonomického blahobytu i v dobách krizí. Někdy je využívají víc jako dopravní prostředek, jindy jako sportovní záležitost. A jako vše ostatní podléhají módním vlnám. V současnosti letí  retrokola a elektrokola.

Po roce 89 už Peškovi kola nejen opravovali, ale i prodávali

Děda Václav živnost založil, táta Zdeněk postavil prodejnu a za Lukášem jde inovace v podobě internetového obchodu. Stále ale kola opravují a na kvalitním servisu budují svou značku. A jak by se dědovi Václavovi líbilo to současné podnikání? „Já bych asi nechtěl, aby to viděl.“ říká Lukáš Pešek. „On žil jinak, s každým zákazníkem se osobně znal. Jemu by se tahle doba internetu a sociálních sítí nelíbila.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.