Pivní turisté ochutnávají a poznávají nová místa. I v Pardubickém kraji mají kam vyrazit
Češi jsou od pradávna národem pivařů, už ve středověku bylo ostatně právo várečné jedním z nejvýznamnějších. Kromě několika velkých pivovarů je u nás ale daleko větší množství těch malých, takzvaných minipivovarů. Pivo se tam vaří v poměrně malých várkách, většinou 300 až 1000 litrů. Zásadní rozdíl je v tom, že jsou to piva živá, tedy nepasterovaná.
Do těchto minipivovarů jezdí lidé nejen za dobrým pivem, ale často pojmou výlet i jako příležitost poznat nové místo. Vyvinula se jakási pivní turistika. Minipivovarů totiž v posledních letech vzniklo poměrně dost.
Čtěte také
Ochutnávku i s exkurzí do minipivovaru nabízí například Měšťanský pivovar Kujebák ve Vysokém Mýtě. Jeho majitel Milan Mandík ale upozorňuje, že pro nahlédnutí do provozu je ale potřeba se předem objednat. Víceméně stejně to je i ve Veselce v Litomyšli.
Piva z Veselky získala i řadu ocenění. „V pivních soutěžích snad nejde ani tak o to, jestli pivo chutná, nebo nechutná, v zásadě všechna piva v té nabídce jsou dobrá. Ale na začátku zkrátka vypadnou ty vzorky, které jsou nezajímavé. Naopak postupují piva, která porotu něčím zaujmou, ať už je to chuť, nebo třeba vůně,” vysvětluje sládek a majitel pivovar Veselka Jiří Kohák.
Rozkvět minipivovarů
Minipivovary zažívaly těžké časy v době covidu, restaurace a hospody byly zavřené, provozy tedy byly závislé hlavně na prodeji v PET lahvích. Za zmínku jistě ale stojí, že zatímco řada podniků bojovala o svoji existenci a některé možná zvažovaly i svůj konec, jeden pivovar v létě roku 2020 vznikl. Sládek Mikuláš Vích tehdy začal vařit v Chrudimi v pivovaru Loutkář. „Byla to shoda náhod, ten projekt běžel už rok, všechno bylo připravené, už to vlastně nešlo zastavit,“ vzpomíná Mikuláš Vích.
V Chrudimi najdete minipivovary dokonce dva. Kromě Loutkáře také Filištín. Tamní sládek Vojtěch Kudrnáč říká, že si pivo vařil nejdřív doma, a že v podstatě i dnes je jeho pivovar takové velké domovarnictví.
Kromě zmíněných minipivovarů můžete ochutnat nejrůznější pivní speciály například v Dolních Ředicích v pivovaru Mordýř, ve Vysokém Mýtě v pivovaru Mejto nebo třeba v Medlešicích.
Související
-
Rozcvička pro mozek i játra. Vědomostní kvízy u piva jsou fenomén
Posezení v restauraci dostává pro tisíce lidí nový rozměr. Spojení příjemného setkání s přáteli a trénování paměti a znalostí na kvízech je stále populárnější.
-
Z Pardubic se pivo vozilo do zámoří už před sto lety
Významný sládek Alois Šimonek uvařil v roce 1890 první várku 19stupňového pardubického Portera. Toto pivo bývalo už v minulém století doporučováno jako lék pro tělo...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.