Pokořil vlastní rekord. Kdo má nejzářivější dům v Česku?

24. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dům čp. 25 v Chotovicích u Litomyšle

Václav Trunec z Chotovic se na Vánoce chystá od října. Ozdobit dům, stodolu, zahradu i stromy více než šedesáti tisíci žárovkami totiž není jen tak.

Dům čp. 25 stojí na kopci, hned naproti chotovickému kostelu. Po většinu roku působí docela obyčejně. S příchodem podzimu ale Václav Trunec začně dům postupně obmotávat světelnými řetězy a kabely. To aby se na první adventní neděli celý rozzářil. Od komína téměř po práh.   

Až do Tří králů, pravidelně v 16.30, stisk dálkového ovladače rozsvítí 60 665 barevných žárovek. Příští rok to bude s největší pravděpodobností zase jinak. Václav Trunec totiž vánoční osvětlení pořád vylepšuje. A tak je dům v Chotovicích každoročně tím nejosvícenějším v Česku.

Václav Trunec v roce 2012 získal certifikát od pelhřimovské agentury Dobrý den. Ta dům zapsala do České knihy rekordů jako „Největší vánoční výzdoba na domě“, certifikáty Václav Trunec obdržel i v roce 2017 a 2019.  

Desítky kilometrů řetězů a kabelů

Václava Trunce kdysi inspirovaly americké filmy. Před osmnácti lety na svůj dům zavěsil prvních 200 žárovek. Od té doby stále přikupuje další a další. Letos na domě září 60 665 barevných žárovek (36 852 barevných LED a 23 813 žároviček). Výzdobu tvoří 9 285m světelných řetězů, 27 156 metrů přívodních kabelů (348 úseků, 485 zásuvek) a 322 transformátorů.

„Nenajdete tu výzdobu, typickou pro americké Vánoce, třeba zářícího Santa Clause nebo soby. Snažím se držet tradice a duchu českých Vánoc,“ vysvětluje Václav Trunec. Na dvoře jeho domu najdete třeba historické saně, Betlém, figury zvířat a velké osvícené trsy jmelí. Vánoční atmosféru umocňují koledy nebo zvonkohra.

Vánoční výzdoba je všude, kam se podíváte

Náročné osvětlení domu i zahrady zabere stovky hodin práce. Aby bylo všechno hotové do první adventní neděle, začíná Václav Trunec s instalací kabelů už v polovině října. Nejdříve umisťuje kabely v největších výškách, na střechu, komíny nebo stromy. To pro případ, kdyby přišla zima o něco dřív. Patnáct metrů vysoký smrk v zahradě je tedy už v říjnu prvním vánočně vyzdobeným stromem v Česku.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...