Potíte se při spaní? Pomoci může matrace s línou pěnou

16. leden 2019

Matrací na spaní člověk za život vyzkouší hned několik. Od malička začínáme u těch s nejvyšší tvrdostí a ke stáří už bychom měli postupně přecházet k měkčím modelům.

Z hygienického hlediska bychom matrace měli měnit zhruba po osmi až deseti letech. Pokud ale dojde k poškození, k jejich proležení, obměna je vhodná co nejdříve. „Ve chvíli, kdy už se pod námi vytváří takzvaný lavorový efekt, není nač čekat. Páteři to rozhodně neprospěje,“ připomíná prodejce Michal Vácha.

Při výběru se zaměřte vždy na účel a frekvenci užívání matrace. K příležitostnému spaní na chatě, chalupě, nebo doma pro hosty určitě postačí levnější pěnové. Pro každodenní spaní sáhněte po tvrdších typech.

Pro koho je matrace určena

Pořizujete-li si matraci, je rozhodující nejen tělesná váha, zdravotní indispozice, ale i věk. Do dětských postýlek výrobci doporučují tužší, z přírodních kokosových vláken. „Dítě, které se narodí, má měkkou páteř ve tvaru písmene C a je potřeba, aby se dobře formovala. Později se děti začnou stavět na nožičky a do měkké matračky by se bořily, pro klouby to určitě není dobré,“ připomíná Michal Vácha z prodejny Vesna. Pro seniory se doporučuje vyšší, kvůli snazšímu vstávání a spíše měkčí matrace. Existují i speciální antidekubitní matrace, které brání vzniku proleženin. Pro zachycení nečistot a nadměrného potu slouží matracové chrániče.

Jedna z nejdůležitějších vlastností je prodyšnost

Matrace by měla dobře odvětrávat a ocení to hlavně spáči, kteří se více potí. „Existují materiály, které pod vámi budou udržovat vyšší tělesnou teplotu a naopak ty, které teplo odvádějí. Pro nadměrně se potící lidi jsou tedy vhodné paměťové (líné) visco pěny, které reagují nejen na zatížení, ale i na tělesnou teplotu a jsou schopné přirozené teplo během spánku pod vaším tělem udržet.“ Jen pro zajímavost,  největší cirkulaci vzduchu zajistí taštičkové (pružinové) matrace. O jejich komfortu ovšem rozhoduje způsob výroby.

Tvrdost matrace a materiál

  • Tvrdost matrací: Výrobci uvádějí v rozsahu 1 až 7 (od nejměkčí po nejtvrdší).
  • Nejměkčí matrace jsou latexové nebo ze studené pěny. V poslední době jsou velmi oblíbené matrace z tzv. líné či paměťové pěny. Tyto matrace se dobře přizpůsobují tělu a zabraňují otlakům. Uvítají je tak senioři nebo osoby trpící kloubními potížemi.
  • Středně tuhé matrace jsou nejžádanější, dostatečně udržují páteř v rovině. Nejčastěji se vyrábí latexové, pěnové, sendvičové, z paměťové pěny, pružinové nebo taštičkové. Nejkvalitnější jsou z přírodních materiálů a dokonce bio-ručně šité matrace.
  • Tužší matrace bývají často vyztuženy kokosovým vláknem nebo koňskými žíněmi, které matracím dodávají nejen vyšší tuhost, ale i výrazně lepší prodyšnost a jsou vhodné pro alergiky.
  • Nejtvrdší matrace jsou určeny osobám vyšší váhové kategorie.

Na trhu pořídíte i partnerské matrace. Ze záznamu se o nich můžete dozvědět víc.

autor: Věra Říhová
Spustit audio

Související