Poznejte archeologický ráj. Mikulovice chrlí poklady a ještě neukázaly všechno
Přes sto banánových krabic střepů a dalších nálezů. Tohle místo je jako stvořené pro bádání. Historického materiálu vydalo opravdu hodně. Vyznat se v něm pomůže nová kniha pardubických muzejníků.
Mikulovice představují nejdůležitější archeologickou lokalitu na Pardubicku. „Snažili jsme se napsat publikaci pro širokou a částečně taky pro odbornou veřejnost. Počítáme s tím, že se bude líbit lidem v Mikulovicích, ale hlavně jsme cílili na lidi, kteří mají rádi minulost a archeologii. Hodí se taky pro studenty nebo odborníky,“ říkají autoři.
Přitahují pozornost
Početný tým vedli archeologové Východočeského muzea v Pardubicích Jan Jílek a Tereza Jošková společně s Michaelou Langovou z Archeologického ústavu Akademie věd. „Dlouho jsme k tomu sbírali odvahu. Neskutečné množství materiálu z Mikulovic bylo potřeba evidovat, datovat a samozřejmě vyhodnotit. Knížka představuje jakýsi úvod k celé problematice,“ myslí si Jílek.
Podle něj ještě lokalita rozhodně nevydala všechny dary. „Kdykoliv se na katastrálním území Mikulovic provádí nějaká stavební činnost, můžeme si být prakticky jistí, že k nějakému objevu dojde.“
Po přečtení knihy Mikulovice – život na hraně má mít člověk představu, jak to mohlo v jednotlivých epochách vypadat. Ukazuje taky množství artefaktů. Některé z nich dodnes nebyly publikovány. Své místo tak má nález kostry nosorožce z Blata, ale i terra sigillata (velmi kvalitní keramika červenohnědého zabarvení, nejspíš římského původu) z lokality „V Loučkách“ nebo mikulovická spona.
Genius loci
Mikulovice mají dobré přírodní podmínky, nacházejí se na sprašové návěji s kvalitními půdami. Zájem o ně datujeme až do 19. století. Archeologicky jsou tedy sledované poměrně dlouhou dobu.
Východočeské muzeum by chtělo v obnovené publikační činnosti pokračovat. Podle ředitele Tomáše Libánka se zaměří třeba na rané dějiny Pardubic.
Související
-
Mikulovice bývaly významnější než Pardubice
V Pardubicích bylo ještě pusto, když si v nedalekých Mikulovicích stavěly honosné pravěké domy. I dnes je tam toho spousta k vidění.
-
Výjimečný nález u Slatiňan: hroby z doby stěhování národů ukrývaly vzácné sklo
Najít hrob z doby stěhování národů, který by se nestal obětí vykradačů, je vzácnost. Archeologům se to v místě výzkumu pod budoucím obchvatem Slatiňan podařilo dvakrát.
-
Archeologové objevili v Mikulovicích pozůstatky člověka z...
Až čtyři tisíce let staré pozůstatky člověka objevili archeologové v Mikulovicích na Chrudimsku. Pohřeb dospělého jedince v sídlištní jámě na staveništi rodiných do...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.