Při výrobě klobouku se neobejdete bez dřevěné hlavy. Základem je ale láska k řemeslu
Hana Škorpilová je modistka, kloboučnice a čepičářka v jednom. Jako jedna z mála v České republice se věnuje výrobě originálních klobouků různých barev a tvarů.
„Kloboučník a modistka, to jsou staré cechovní názvy. Pánské klobouky dělal kloboučník, dámské modistka. A pak byli čepičáři, kteří šili textilní pokrývky hlavy,“ vysvětluje Hana Škorpilová, u které se všechna tato řemesla prolínají. Vyučila se zakázkovou krejčovou, což je řemeslo, které dává důraz na dokonalé zpracování. V kloboučnictví se to velmi hodí.
Hlava je z lipového dřeva
Hana Škorpilová vede kurzy pro pokročilé, ale i pro úplně začátečníky. I ti si mohou vyrobit svůj vlastní klobouk. Jeho výroba trvá dva dny, pokud je k dispozici potřebné vybavení.
„Když chcete dát klobouku tvar, potřebujete dřevěnou modistickou formu. Říká se jí dřevěná hlava, nikoliv kopyto, to je na boty. Ty hlavy musí být z měkkého lipového dřeva, aby se tam mohly zapichovat připínáčky,“ vysvětluje kloboučnice a pokračuje:
„Mezi lidmi je stále hodně takových starých forem, a to je pro mě poklad. Já mám velké štěstí, lidi mi ty staré hlavy nosí, já je shromažďuju a mám obrovskou sbírku. U mě co si vymyslíte, to můžete realizovat.
Kloboukový polotovar z králičí srsti
Na dřevěnou hlavu se navlékne kloboukový polotovar. Nejlepší je podle Hany Škorpilové polotovar ze zaječí nebo králičí srsti.
„Ten polotovar vypadá jako kužel a ten je univerzální na všechny tvary. Vy ten kužel musíte rozpařit horkou párou, aby se dal vytáhnout, a pak se zažehluje, namačkává, různě napíná a přitahuje na dřevěnou hlavu. To trvá hodiny. Pak se nechá uschnout do druhého dne,“ popisuje kloboučnice.
Díky komu se vrací klobouky do módy? A o jaké klobouky mají zájem mladí muži? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka