Díky rokajlu vidí svět v barvách. Její šperky vyhledávají odvážné ženy
Věra Mohylová je uznávanou pardubickou šperkařkou. Své autorské výrobky ráda zdobí přírodními materiály, ale nejvíc jí učarovalo obyčejné sklo v podobě rokajlových korálků.
„Rokajlové korálky jsou miniaturní skleněné kuličky, které se postupně našívají jeden za druhým. A dá to dost práce. Hodiny a hodiny,“ usmívá se šperkařka, která o sobě říká, že ji odjakživa pronásledují barvy.
„Ano, barvy mě inspirují. A přírodní materiály zase nejsou tak barevné. I když hodně využívám přírodní kameny a kovy, hledala jsem ještě něco barevnějšího. A našla jsem sklo,“ říká Věra Mohylová, která při našívání korálků tráví hodiny a hodiny.
S dcerou našly společnou řeč díky šperkům
Věra Mohylová a její dcera Petra prezentují svou práci na různých autorských výstavách v České republice i v zahraničí. Za kolekci náhrdelníků z vinutých perel získaly matka s dcerou medaili Mezinárodního trienále skla a bižuterie 2014 v Jablonci nad Nisou.
„S dcerou jsme díky našemu společnému koníčku našly společnou řeč. Vzájemně se inspirujeme, dostáváme nové nápady. Nedostaneme se tak do zajetých kolejí,“ říká Věra Mohylová. Svědčí o tom šperky, které si vybírají odvážné ženy, které se nebojí experimentovat.
„Vytvářím klasické šperky, ale snažím se i o moderní a současný styl, aby se líbil mladým děvčatům, které se rády zdobí,“ vysvětluje zkušená šperkařka.
Trpí oči a krční páteř
„Musela jsem aspoň trochu ubrat. Dříve jsem u práce vydržela dvanáct hodin. Když jsem dostala nápad, tak až do rána. Ale trpí u toho hlavně krční páteř a oči. Na druhou stranu při našívání korálků vyslechnu řadu audioknih, které si půjčuju v knihovně. Za den mám pak vlastně přečtenou knihu,“ usmívá se návrhářka.
V mládí jí učarovala černobílá fotografie
Věra Mohylová je také uznávanou fotografkou a autorkou přebalů knih Historie divadelních Pardubic a okolí, Před oponou za oponou ke sto letům Východočeského divadla Pardubice a dalších publikací. „Nejhezčím úsekem mého života bylo fotografování pro Východočeské divadlo Pardubice v 80. letech,“ vzpomíná Věra Mohylová.
Více si poslechněte v záznamu pořadu Kdo umí, ten umí.
Související
-
Rozhodovala se mezi elektrotechnikou a šperkárnou. Teď vystavuje v Národním muzeu
Šperkařství má Eva Víšková v rodině. Už její otec pracoval jako zlatník. U ní to ale zpočátku tak jasné nebylo.
-
Vyrobit medvídka Pú šperkařka Monika Jará odmítla. Ale anděly i čerty zvládá s přehledem
Monika Jará z Horky u Chrasti miluje svou práci, i když má prsty popálené od pájky. Její dílna je malá, k práci jí stačí stůl, židle, pájka, odsavač par a hromady kamínků.
-
Paličkování maže starosti z hlavy, potvrzuje krajkářka
Alena Machová má koníčka, který vyžaduje obrovskou trpělivost. Zamilovala se do paličkované krajky. Jako učitelka na základní škole by ráda nadchla pro tohle umění i děti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.