Příběh Larischovy vily

Žil na Zámečku německý špión?

Před druhou světovou válkou žil na Zámečku v Pardubičkách hrabě Leopold Fugger von Babenhausen, říšský Němec, kterého mnoho let sledovala tajná policie pro podezření, že je špionem stále hlasitějšího Německa.

Hrabě Fugger si pronajal Zámeček od Ludmily Bidlové v říjnu 1930. Byl ženatý s Věrou Czerninovou a měli čtyři děti, rodina ale s hrabětem na Zámečku nikdy dlouho nežila. Manželství Fuggerových bylo v roce 1936 rozvedeno.

Hrabě žil velmi aktivním společenským životem, byl členem několika pardubických klubů. Jako skvělý tenista byl členem LTC Pardubice (hrával v týmu spolu s p. Stehnem, nebo p. Francem), jako bravurní dostihový jezdec se účastnil i závodů Velké Pardubické, choval koně a k tréninku využíval i dráhu vybudovanou při Zámečku. Jezdit chodil také do jízdárny jezdecké společnosti, kde se potkával s důstojníky československé armády.

První podezření 

Koncem roku 1932 se v jezdeckém klubu seznámil s majorem polním pilotem Snášelem od 4. leteckého pluku. Major Snášel byl poté vyšetřován, neboť se zjistilo, že ho po několika žádostech vzal do letadla a letěl s ním do Hradce Králové a zpět. Policii později zajímalo, zda Leopold Fugger měl možnost pozorovat typy a rozmístění letadel i hangárů a provoz na letišti v Hradci Králové. Major Snášel takové podezření popřel a tvrdil, že Fugger se zajímal jen o akrobacii letadel.

Leopold Fugger na projížďce v okolí Zámečku v Pardubičkách

Hrabě Leopold Fugger byl za první světové války, ač 21letý mladík, leteckým esem. Provedl údajně více než 200 letů do Ruska, Rumunska a Francie a vysloužil si 8 řádů za statečnost. Mimo jiné byl také specialistou na letecké snímkování. I proto se o něho zajímala tajná policie i vojenská rozvědka. Zvlášť poté, co se v Pardubicích začalo šeptat, že ten Němec na Zámečku má černou vysílačku.

V tenisovém klubu se hrabě Fugger seznámil s nadanou tenistkou Julií Těšíkovou, trénoval ji a Poldiho automobilem jezdili na výlety po okolí. Často ji doprovázel do jejího učitelského působiště, do Klenovky a byli spolu i na několikadenním výletě v Německu. Policie nesledovala už jenom Fuggera, ale i jeho zaměstnance, kteří pracovali na Zámečku a některé jeho přátele.

Hrabě Fugger psal dopisy na papíře v jehož hlavičce byl pardubický Zámeček

V polovině října roku 1935 Leopold Fugger z Pardubic nečekaně odjel a už se nevrátil. Po zjištění, že odjel do Hildesheimu u Hanoveru v Německu, kde přijal místo na vojenské letecké škole, policie zasáhla. Provedla domovní prohlídky jak na Zámečku, tak u Julie Těšíkové, nic zvláštního ale nenašla. Dodnes je ve Státním okresním archivu v Pardubicích uložena složka se Spisem Fugger: záznamy ze sledování, výpověď Julie Těšíkové, dopisy a pohlednice, které Julii zabavila policie. Julie Těšíková byla na základě známosti s Leopoldem Fuggerem vyšetřována, mimo to byla podezřelá z urážky prezidenta republiky a ze schvalování hitlerismu. Vina jí nebyla prokázána.

Kam zmizel hrabě Fugger?

Z Hildesheimu odešel Fugger do občanské války ve Španělsku, kde působil ve štábu pověstné letky  Legie Condor, která proslula zničením španělského města Guernica. V závěru druhé světové války byl hrabě Leopold Fugger povýšen do hodnosti generálmajora Luftwaffe. 7. Května 1945 byl pravděpodobně ve Vídni zajat Rudou armádou a víc než 10 let si odseděl v sovětském gulagu. Propuštěn byl 25. června 1955 jako jeden z posledních německých zajatců po návštěvě spolkového kancléře Konráda Adenauera v Moskvě. Dožil v Německu a zemřel v Hamburku v roce 1966 ve věku 73 let.

Spis číslo 41 ve Státním okresním archivu v Pardubicích

Osiřelý Zámeček koupila v květnu 1937 od Ludmily Bidlové obec Pardubice, která do jeho prostor a přilehlých koníren umístila jezdecké jednotky  Školy důstojníků v záloze. Ty na Zámečku působily až do nacistické okupace. Jakou roli sehrál Zámeček v době heydrichiády, o tom bude příští, poslední díl.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.