Pro jízdu na kolečkových bruslích nejsou kočárky stavěné. Rodiče to podceňují
Při výběru kočárku pro miminko jde někdy hlava kolem. Abychom nešlápli vedle, hodí se každá dobrá rada od specializovaných prodejců. Věnujte tomu dost času, i kdyby to mělo být na jedné prodejně několik hodin.
Než vyrazíme nakupovat, měli bychom mít rozmyšlených pár věcí. Bydlíme na horách, nebo ve městě? Po jakých cestách a v jakém terénu se nejčastěji pohybujeme? Kdo bude kočárek nakládat do auta, nebo tahat do schodů? Chceme vyzkoušet během doby, kdy dítě roste, více modelů, nebo se spokojíme s kombinačním řešením?
V současné době se nejvíce prodávají typy kombinované, které jsou stavěné do tří let věku dítěte. Skládají se z hlubokého kočárku pro nejmenší miminko a sporťáku pro sedící dítě. Oboje můžete ukotvit na jeden podvozek. A aby byl vynález dokonalý, můžete také jednoduše nasadit i autosedačku.
Čtěte takéChcete, aby dítě bylo a autosedačce v bezpečí? Svlékněte ho!
„Při výběru si dejte pozor na čím dál menší korbičky, které vydrží jen pár měsíců a děcko vám z toho rychle vyroste. Výrobci udávají pouze maximální nosnost, což je do 15kg váhy miminka, ale už neexistuje žádná norma, jak mají být korbičky dlouhé,“ vysvětluje Renata Kutíková z prodejny Duha.
Na třech nebo na čtyřech?
Je dobré si rozmyslet, jestli nám více poslouží trojkolka, nebo čtyřkolka. Na jízdu terénem jsou určitě lepší čtyři kola, kočárek je díky tomu stabilnější. „Lidé jsou mylně přesvědčeni o tom, že když vyrazí na procházku do lesa, kde na ně číhají různé nerovnosti, že to bravurně zvládnou se třemi koly. Ale pokud najedete předním kolem třeba na kořen stromu, kočárek se může velice snadno převrátit. Další nevýhodou je, že u trojkolek není možné mít přehazovací rukojeť. Navíc se nadřete, protože při jízdě ve sněhu projíždíte tři stopy. U čtyřkolek je fajn mít přední a zadní kolo v jednom zákrytu, vytváříte tak pouze stopy dvě.“
Na brusle jen se speciálním sportovním kočárkem
Dnes už je automatické, že přední kola se dají zaaretovat. Této funkce využívají rodiče třeba při jízdě na kolečkových bruslích. „Ráda bych připomněla, že kočárky na takovou rychlost nejsou stavěné. Stačí jen zavadit o malý kamínek, nebo najet na hrbolek a převrátí se i s dítětem. Plánujete-li tedy častější sportovní aktivitu, je důležité se poohlédnout po speciálních kočárcích, kdy děcko sedí přímo dole v ose kola a je připoutané pětibodovým pásem. Navíc má nad sebou pevný kovový rám, který ho v případě převrácení ochrání před úderem do hlavy,“ uzavírá paní Renata.
Jaké vlastnosti bychom při výběru měli u kočárku požadovat?
- váhu a stabilitu
- jednoduchost skládání a rozložení
- rozměry složeného kočárku (pokud ho vozíme v autě)
- nastavení výšky rukojeti
- základní rozměry korbičky by měly být alespoň 80 cm x 35 cm
- brzdy
- úložný prostor (nákupní košík)
- materiál potahů (prát zásadně v prostředcích doporučených prodejcem)
Související
-
V čem vás vozili? V Litomyšli parkuje nejvíc historických kočárků
Kočárky Renáty Glänznerové nehledejte v muzeu, ale na kůru. Sbírku půvabných vozítek pro děti i panenky si můžete prohlédnout v expozici Husova sboru na Toulovcově náměstí.
-
Jaký kočárek vybrat pro miminko? Inspiraci hledejte v minulém...
Dnešní kočárky jsou mnohem menší než ty, které používala generace miminek narozená v šedesátých až osmdesátých letech dvacátého století. Kočárky měly většinou omyva...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.