Prošlý „pepřák“ na dně kabelky vás neuchrání. Propiska je účinnější
Instruktor Viktor Brebera se věnuje výcviku bojových umění, ovládá taktickou střelbu i krizovou první pomoc. Své znalosti předává ostatním lidem, včetně státních složek u nás i v zahraničí.
„Na kurzech učíme lidi, aby nebyli lhostejní. Zatelefonovat o pomoc, když někdo leží na ulici, to je to nejmenší, co můžeme udělat,“ říká Viktor Brebera. V Radioporadně jsme se ho mimo jiné zeptali na to, jestli by ženy měly nosit v kabelce tzv. pepřák.
„Pepřový sprej v kabelce není špatný, ale je potřeba s tou věcí umět pracovat. Vyzkoušet si to. Často se setkávám s tím, že ženy přijdou na kurz a zajásají, že mají nějaký ten obranný předmět. Chvíli čekáme, než velká hromada z kabelky putuje na stůl, než se ze dna konečně vynoří sprej. Otočím ho a zjistím, že už není funkční, protože je deset let prošlý,“ popisuje své zážitky z kurzů instruktor Brebera.
S každou věcí určenou k obraně je třeba trénovat, ať je to pepřový sprej, taktické pero nebo střelná zbraň. S pepřovým sprejem je vhodné jít do přírody, zkusit se strefit třeba na strom, abychom zjistili, zda to vůbec dokážeme.
Taktické pero vzniklo z japonského vějíře
Taktické pero
Z jedné strany vypadá jako kuličkové pero. Důležitější je ale druhá strana s mírně zakulaceným hrotem, který dokáže útočníkovi způsobit bolestivé rány. Pero bývá z lehké kovové slitiny s vroubkovaným tělem pro dobrý úchop.
Taktické pero vypadá jako větší propiska, dokonce se s ním dá psát. Je to vhodná obranná pomůcka.
„Nejmocnější zbraní je obyčejná propiska. I s tou se můžeme účinně bránit. Ale taktické pero se hned tak nezlomí a odolá většímu tlaku. Útočníka nezabije, ale použitím na citlivá místa mu způsobí bolest a my se můžeme vyprostit z úchopu. Je to bolestivé i pro odolné muže, když víme, kam udeřit. Zacházet s taktickým perem učíme zdravotní personál, který se může dostat do konfliktu s neovladatelným člověkem,“ popisuje další možnost obrany instruktor.
Jak se zachovat v případě, že uvidíme na zemi bezvládné tělo člověka? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.