Psycholog i přítel na telefonu. Fotbalový agent musí být kdykoliv po ruce

9. leden 2020

Je to práce s lidmi. Každý z nich si žádá zvláštní zacházení. Taky proto mají manažeři fotbalistů celkem pestrou práci. Oficiálně se jim říká registrovaní zprostředkovatelé, slangově agenti.

„Máme za úkol zprostředkovat hráčům přestupy anebo smlouvy ve stávajících klubech. V praxi si někdy připadáte jako psycholog anebo jako nějaký přítel na telefonu. Hráčům poskytujeme maximální servis a komfort,“ říká David Zíka.

Agentů jsou mraky

Zájemci o tuhle profesi se hlásí na Fotbalové asociaci České republiky do zkouškového řízení. „Složí administrativní poplatek. Zkouška se dělá v jednom cizím jazyce z licenčních pravidel a z přestupového řádu FIFA a UEFA. Je to velice konkurenční prostředí. V některých zemích bývá dokonce víc agentů než profesionálních hráčů.“

Fotbalový agent David Zíka

Zíkovi jsou takovou rodinou plnou agentů. Nejstarší Pavel Zíka pomohl do světa velkého fotbalu gólmanovi Petru Čechovi. „S bratrem Filipem jsme v tom prostředí vyrostli. Sledovali jsme tátu, který se do něj vrhl v roce 1998. Zkušeností a příběhů má na hodiny.“

Když se mládenci poprvé setkali s šéfy velkých českých klubů, tedy Sparty, Slavie a Plzně, tak se na ně nejdřív dívali spíš jako na protekční synky svého úspěšného otce. „Tuto fázi už máme naštěstí za sebou. Jméno vám sice na začátku může otevřít určitá dvířka, ale na druhou stranu jste pod drobnohledem a měřítko na vás je přísné. Musíte obstát.“

Dominátor číslo dvě?

David Zíka se stará třeba o brankáře Lukáše Horníčka. Ten v sedmnácti letech odešel na hostování z Pardubic do portugalské Bragy. „Pardubice už daly světu jednoho významného gólmana, a to byl Dominik Hašek v ledním hokeji. Pevně věříme, že Lukáš bude ve fotbale následovat jeho kroky. Už se připravuje s prvním týmem, tedy účastníkem Evropské ligy a s předním týmem portugalské nejvyšší soutěže.“

Fotbaloví agenti kromě talentů poznávají často osobnosti, které jinak znají třeba z televize. „Někdy se stává, že čím je ten člověk významnější, tím příjemněji působí.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.