Sebevědomí není statické, zapracovat na něm můžeme i v dospělosti

13. září 2024

Sebevědomí je alfou a omegou našeho životního štěstí. Od zdravého sebevědomí se odvíjí snad vše v našich životech. Vyrovnaný partnerský vztah, emoční závislost, to, jestli si dokážeme říci o vyšší pozici, více peněz a také se staráme sami o sebe.

„Člověk se zdravým sebevědomím si uvědomuje svoji hodnotu, zná svoje silný, ale taky slabý stránky. To neznamená, že se musí vždycky cítit perfektně, ale že věří ve svoje schopnosti i v náročných situacích,“ říká osobní koučka Sylvie Bennett.

Nedá se říct, zda nízkým sebevědomím trpí víc muži, nebo ženy, počty jsou vyrovnané. Ženy řeší vzhled, muži zase výkon. Jisté je, že nízké sebevědomí má často příčiny v dětství. „Kromě výchovy v dětství může jít o negativní zkušenosti, šikanu, neúspěchy v kariéře nebo ve vztazích. Roli hraje taky neustálé srovnávání se s ostatními, nerealistická očekávání a nedostatek uznání, což často vede k pocitu, že člověk není nikdy dost dobrý,“ vysvětluje Sylvie Bennett.

Důležitá sebereflexe

Zapracovat na sebevědomí trvá někomu déle, někomu naopak stačí jedno sezení. „Vše začíná tím, že si začneme uvědomovat vlastní hodnotu a postupnou změnou negativního vnitřního dialogu. Základní techniky zahrnují sebereflexi, stanovení realistických cílů, ocenění vlastních úspěchů a práci s vnitřním kritikem. Pravidelný trénink v sebevědomí zahrnuje i vystupování z komfortní zóny a přijímání konstruktivní zpětné vazby,“ říká koučka.

Jak čelit vnitřnímu kritickému hlasu, jak se vyrovnat s tím, co vidíme na sociálních sítích a můžou nám pomoci rady kamarádů a příbuzných? Prčo je dobré naučit se říkat „ne“ a jaký vliv má na sebevědomí držení těla? Poslechněte si celý rozhovor se Sylvií Bennett.

Spustit audio

Související