Selské rody v Pardubickém kraji
Věrnost k místu, úcta k tradici a silné pouto k půdě - to mají společné staré selské rody. Bohužel experiment násilného kolektivního hospodaření mnohasetletou kontinuitu přerušil. Jen několika rodům se podařilo po roce 1990 k zemědělské výrobě vrátit.
Všechny epizody
Většina starých selských rodů uchovává své rodové kroniky. Je to nedocenitelný pramen informací o době, ve které zemědělský lid žil. Jak se promítaly světové i národní dějiny do života na vesnici, kde se krize nekrize muselo podojit, zasít i sklidit.
Přinášíme Vám osudy čtyř starých selských rodů Pardubického kraje.
Související
-
Zapomenutá historie Choceňského Polska
Během první světové války našlo 22 tisíc válečných uprchlíků přechodný domov v samé blízkosti Chocně. Během podzimu roku 1914 zde vyrostla baráková kolonie.
-
Příběhy z týlu a fronty druhé světové války
Veteráni i pamětníci z východních Čech vzpomínají na události druhé světové války, která začala 1. září před 80 lety.
-
Druhá republika ve východních Čechách
Druhá republika trvala jen 167 dní. Byla o třetinu menší než její předchůdkyně, přišla ale o mnohem víc než o území.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.