Škoda 100 za statisíce. Investice do veterána se může i nemusí vyplatit

13. říjen 2021

Módní vlny existují i u veteránů. V současnosti frčí tuzemská auta 70. a 80. let minulého století. Ceny za Škodu 100 nebo Škodu 110 se podle předsedy Veteran klubu Pardubice Davida Říhy šplhají na 300 i 400 tisíc korun.

U odborníka s prodejem za statisíce ale narazíte. Pokud má někdo škodovku 100 ve skvělém stavu, veteránista mu za ni nabídne reálnou částku kolem třiceti tisíc. Ale vzhledem k současným spekulacím se ceny těchto aut mohou vyšplhat mnohonásobně výš.

„Sběratelská hodnota taková ale rozhodně není, je to jen módní vlna, takže nedoporučuju tímto způsobem investovat. A už vůbec ne lidem, které auta nezajímají,“ varuje Říha.

Veterání působí jako magnet na malé i velké kluky.

Na druhou stranu historická vozidla mohou být dobrou investicí, ale člověk se v tom musí orientovat. Neváhejte a přizvěte si ke koupi specialistu, který umí poradit. Existují přímo specialisté na určitou značku auta.

Veterán je investice, která potřebuje péči

„Pokud koupíte vůz, uložíte ho do garáže a myslíte si, že se vám za několik let zhodnotí, tak to je špatná představa. Auto nicneděláním ztrácí na hodnotě. Je to, jako byste si koupili poškozené umělecké dílo a strčili ho do sklepa,“ soudí David Říha a dodává, že veteránům se teď v Česku daří.

Automobiloví veteráni odstartovali závod Tisíc mil československý

V 60. a 70. letech minulého století se z tehdejšího Československa auta vyvážela. Dnes je to obráceně. Nadšenci si do České republiky vozí spoustu skvostů. Díky sociálním sítím se svět zmenšil a bez problémů se vozí se auta z druhého konce světa. Podmínkou je samozřejmě dobré finanční zajištění majitele. 

Staré auto na elektřinu?

„Byly tady tendence přestavovat veterány na elektropohon. Ale to se zamítlo. Mezinárodní federace historických vozidel FIVA vyhodnotila, že takto přepracovaná vozidla nejsou historickými vozidly. A já říkám, že auto na elektrický pohon je rouhání,“ uzavírá David Říha.

Jak zaregistrovat auto veterána? Poslechněte si záznam pořadu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.