Slavná věštba. Chrudim má historický klenot

1. květen 2021

Opona, zavěšená v chrudimském Divadle Karla Pippicha, je velmi vzácná. Patří totiž k nejstarším v Česku. Místní divadelníci si ji objednali v roce 1850.   

Chrudimská opona je jednou z nejstarších památek svého druhu z prostředí městských divadel a hereckých souborů českého venkova. Vypráví příběh slavné éry chrudimských ochotníků. Zároveň ale také zapomnění v depozitáři Městského muzea. Což na druhou stranu vedlo spíše k její záchraně. 

V srpnu roku 1850 vyhořelo chrudimské divadlo, které se původně nacházelo v Široké ulici, v místech, kde dnes stojí budova banky, v sousedství chrudimského muzea. Bezprostředně po požáru si divadelníci objednali oponu novou, a to u chrudimského akademického malíře Jana Kokeše, autora mnoha sakrálních obrazů a také portrétisty.

Historická opona v sále Divadla Karla Pippicha v Chrudimi

Okamžik první prezentace opony v roce 1854 byl velmi slavnostní. V divadle tehdy dirigoval svoji Chrudimskou ouverturu František Škroup. Malovaná opona ve starém divadle sloužila až do 90. let 19. století a někdy v tomto období, už v silně poškozeném stavu, byla uložena do chrudimského muzea. Tam po desítky let oponě nikdo pozornost příliš nevěnoval, do muzejních fondů byla zapsaná až v roce 2001.

V novodobé historii lidé oponu uviděli až v Divadle Karla Pippicha, a to v roce 2016. To už měla za sebou náročné restaurování, kterého se ujal akademický malíř Jiří Látal. Na obnovení opony se kromě několika institucí finančně podíleli i drobní dárci, kteří reagovali na výzvu Regionálního muzea Chrudim k veřejné sbírce na záchranu historického díla.

Opona na oponě

Divadelní opona má rozměry 770 cm na 490 cm. Hlavním motivem se stala národní legenda. Mýtický kníže Krok je obklopen svými dcerami, Kazi, Tetou a Libuší. Ta stojí v popředí a větší budoucnost. V pozadí se objevuje panorama Prahy.

Scenérie Pražského hradu na historické oponě

Na oponě malíř Kokeš vyobrazil další postavy doprovodné družiny a také imaginární historické město. Opona má velmi romantický ráz, Kokeš navíc celý výjev rámuje ještě do malované sametové opony, kterou poodhalují dvě antické postavy.

Kokešovu oponu v 90. letech 19. století v budově původního chrudimského divadla nahradila opona nová. Ta se ale nedochovala. Opona s věštbou Libušinou je tak jediná zachovaná historická opona ve městě. V Pippichově divadle je v současné době sice zavěšena, v běžném provozu divadla se ale rozhodně objevovat nebude.

Detail chrudimské historické opony

Na podzim Chrudim oslaví výročí 90. let od položení základního kamene divadla K. Pippicha. (Základní kámen byl poklepán 28. října 1931 a slavnostní otevření s uvedením Smetanovy opery Libuše v nastudování místních ochotníků se konalo 18. února 1934.) Při této příležitosti město plánuje, že originál opony bude v sále opět k vidění. Její snímky budou také součástí prezentace a virtuální prohlídky chrudimského divadla K. Pippicha na nových webových stránkách. 

autor: BRA
Spustit audio

Související