Soukromí zemědělci z Pardubického kraje

Třicet let se učím správně hospodařit

David Novák se na rodový statek v Uhersku vrátil v roce 1992. Čerstvě vystudovaný zemědělský inženýr se musel od základů všechno naučit. 

Studoval v době, kdy nikdo z rodiny netušil, že jim bude vrácen rodový statek. Na zemědělské škole si našel i budoucí ženu - ekonomku. Na soukromé hospodaření tedy nemohli být lépe připraveni, přesto je realita zaskočila. "Chyběly nám dva, tři roky někde v JZD, abychom si vyzkoušeli, jak ta výroba funguje," přiznává David Novák.

Velké plány v Uhersku

Dnes farmář z Uherska obhospodařuje 250 ha polí, chová hovězí dobytek, v tandemové dojírně v tuto chvíli dojí kolem 20 krav, ve staré stáji postavil linku na výrobu peletek, provozuje pekárnu a čtyři prodejny a do budoucna by rád obnovil i vlastní pivovar.  

Dědeček Bedřich Novák byl úspěšným inovátorem v zemědělství. Stroje, s kterými pracovali na poli, vylepšoval a své nápady si nechával patentovat. Nucené vysídlení ze statku v roce 1948 a přesun do města nesl velmi těžce: "Táta vyprávěl, že první dva dny seděl ve sklepě a nevylezl," říká čerstvý pětapadesátník David Novák.

Děda se už na statek nevrátil 

Bedřich Novák musel nastoupit do pardubické stavební firmy, ale ani tam jeho koumácká mysl nezahálela. "To děda Bedřich vymyslel posuvné bednění," říká uherský farmář. "Sídliště na pardubické Dubině je postavené z taženého betonu podle jeho návrhu." Děda Bedřich se už na statek nevrátil, zemřel na počátku osmdesátých let.

Statek Novákových stojí naproti kostelu v Uhersku

Adresná kvalita z pole až na stůl

Dnes už David Novák nadojené mléko neprodává mlékárnám, ale zpracovávají ho na statku sami. Snaží se hlídat kvalitu od pěstování krmiva pro krávy, přes jeho skladování, správné dojení a rychlé zpracování mléka. "Naše mléko neletí kilometrovými trubkami, jeden den je nadojené a druhý den ho lidé pijí," vysvětluje farmář. "Hlídáme si kvalitu od toho pole až na stůl zákazníka." I z tohoto důvodu udržuje čtyři prodejny, aby mohl kontrolovat i konec řetězce.

Krávy spořádaně čekají frontu na dojení

Novákovi měli štěstí, že jejich statek byl díky správci panu Beranovi i po letech kolektivního socialistického hospodaření v poměrně dobrém stavu. Přesto je čekala spousta práce a investicí. "Zemědělství je řehole a peníze se v něm vydělávají těžce," vysvětluje David Novák, "potřebujete velké množství techniky a majetku na malé množství tržeb a zisku. A jste velmi závislí na počasí. Buď prší málo, nebo moc."

David Novák v závěru rozhovoru říká, že je přibližně v polovině a že mu bude ještě třicet let trvat, než uvede jejich statek v Uhersku do takové podoby, aby se za něj nemusel stydět. Klobouk dolů, pane Nováku!

Spustit audio

Související

  • Politici regionu

    Utvářeli národní politiku v první polovině 20. století a přitom měli úzký vztah k našemu kraji. 

  • Selské rody v Pardubickém kraji

    Věrnost k místu, úcta k tradici a silné pouto k půdě -  to mají společné staré selské rody. 

  • Zapomenutá historie Choceňského Polska

    Během první světové války našlo 22 tisíc válečných uprchlíků přechodný domov  v samé blízkosti Chocně. Během podzimu roku 1914 zde vyrostla baráková kolonie. 

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.