Soukromí zemědělci z Pardubického kraje

Soukromý zemědělec, to není povolání, je to spíš životní styl, kterému Ti, kteří se pro něj rozhodli, věnují všechnu svoji energii a všechen svůj čas. V polovině padesátých let řízená kolektivizace přerušila kontinuitu hospodaření. Zásadně změnila podobu vesnic i celé české krajiny. A čtyřicet let stačilo na to, aby lidé na svůj vztah k půdě většinou zapomněli. K tvrdé dřině se po roce 1990 vrátila jen hrstka z nich. Poslechněte si jejich příběhy. 

Všechny epizody

Spustit audio

Související

  • Politici regionu

    Utvářeli národní politiku v první polovině 20. století a přitom měli úzký vztah k našemu kraji. 

  • Selské rody v Pardubickém kraji

    Věrnost k místu, úcta k tradici a silné pouto k půdě -  to mají společné staré selské rody. 

  • Zapomenutá historie Choceňského Polska

    Během první světové války našlo 22 tisíc válečných uprchlíků přechodný domov  v samé blízkosti Chocně. Během podzimu roku 1914 zde vyrostla baráková kolonie. 

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.