Suché oči mohou mít několik příčin. Odhalí je vyšetření OCT
Podle primáře Vladimíra Kordy je OCT dnes už běžné vyšetření. Optická koherentní tomografie se provádí při většině očních zákroků. Díky ní lékaři získají důležité údaje o vnitřních strukturách lidského oka. To je pak nasměruje na správný způsob léčby pacienta.
Vyšetření na moderním OCT je nutné při:
- podezření na zelený zákal a při jeho léčbě
- při onemocnění sítnice - VPMD (věkem podmíněné makulární degenerace)
- diabetické retinopatii, makulární díře i dalších onemocnění sítnice, sklivce a zrakového nervu
Všechny uvedené choroby jsou velmi závažné a mohou vést k poškození zraku a postupně i jeho ztrátě.
Dotaz posluchačky:
Dobrý den, už delší dobu mám suché oko a cítím v něm tlak. Jaké je řešení?
„Podle popisu se pravděpodobně jedná o syndrom suchého oka. Nejčastější příčinou bývá nekvalitní složení slz, které se skládají z tuku, bílkoviny a vody. U pacientů kde chybí tuková část slzného filmu, se voda rychleji odpařuje, a tím pádem se oko vysuší,“ vysvětluje oční lékař Vladimír Korda. Suché oči můžeme mít i při práci na počítači, kdy při sledování monitoru častěji mrkáme. Pokud problémy přetrvávají, specialisté doporučují vyšetření OCT.
Tip: Pokud se chcete zbavit starých, nepotřebných dioptrických brýlí, nevyhazujte je. Uděláte dobrou věc, když je pošlete do Afriky. Jen pro představu, v této zemi mají brýle cenu ročního platu. Odnést je můžete na kliniku OFTEX v Pardubicích.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.