Tipy na svátky a víkend: Den automobilní techniky v Králíkách i královské slavnosti na Svojanově

4. červenec 2023

Máme pro vás tipy na zajímavé výlety i akce. Přijďte se podívat na Cyrilometodějský den řemesel v Oucmanicích, seznamte se s životem rytířů na hradě Košumberk nebo si vyzkoušejte mučicí nástroje na moravskotřebovském zámku.

V Oucmanicích bude ve středu Cyrilometodějský den řemesel. Od 13 hodin se můžete těšit na vystoupení moravské kapely Cyrilka a ukázku práce řemeslníků, jako třeba dřevosochání motorovou pilou nebo sokolnictví. Výrobky budou vystavovat řezbáři, kováři, hrnčíři a další.

Vojenská vozidla v Králíkách

Den automobilní techniky je naplánovaný na středu ve Vojenském muzeu Králíky. Od 11 a od 14 hodin tam uvidíte komentovanou ukázku takzvané ještěrky a světlometu. Pro zájemce bude od 10 do 16 hodin kromě prohlídky dalších exponátů připravená také možnost jízdy ve vozidle Praga V3S nebo Tatra 815. V případě zájmu si jízdu rezervujte na webu www.armyfort.cz.

Ubytovací automobil Praga V3S, prototyp, 70. léta 20. století

Šermíři na Košumberku

Až do konce srpna můžete v Luži navštívit Košumberské léto. Tuto středu a čtvrtek budou na místním hradě šermíři Equites. Pro návštěvníky tam budou připravená rytířská vystoupení, lukostřelba, dřevěný kolotoč i dětský rytířský turnaj.

Na Svojanov přijede král

Na oba sváteční dny jsou na hradě Svojanov naplánované královské slavnosti. Návštěvníci se tam seznámí s Přemyslem Otakarem II. „O pobavení panovníka a samozřejmě i výletníků se postarají členové letohradského spolku Honorata,“ zve k návštěvě kastelán Miloš Dempír. Těšit se můžete také na tanečnice, mistra kata, sokolníka nebo pohádkové představení.

Hudba i divadlo v Žamberku

Od pátku do soboty bude v Žamberku rodinný festival Orlická brána. V areálu Tyršovy rozhledny tak můžete zajít na různá hudební a divadelní představení. Vystoupí třeba trumpetista Laco Deczi, zpěvák David Koller nebo písničkář Libor Pavlata.

Dobrovolně do mučírny

Na zámku v Moravské Třebové budou v sobotu strašidelné prohlídky. Od 18, 19 a 20 hodin se můžete přijít podívat na středověkou mučírnu v provozu. Organizátoři doporučují rezervaci předem na webu www.zamekmoravskatrebova.cz.

Novohradský sraz veteránů

Na sraz veteránů se můžete přijít podívat v sobotu do obce Nové Hrady. Program začne v 10 hodin výstavou automobilů. Ve 12 hodin pak veteráni vyrazí napříč Mikroregionem Maštale a zhruba za dvě hodiny dorazí do Zderaze. 

Do historie Chroustovic

V neděli od 14 hodin můžete vyrazit na komentovanou prohlídku parku a zámku v Chroustovicích. Sraz je u hlavní brány do areálu. Prohlídka potrvá zhruba hodinu a půl a návštěvníci se dozví zajímavosti nejen o historii zámku.

Chroustovický zámek byl postaven na místě vodní tvrze

Jak vypadá zámecká půda?

Ve slatiňanském zámku se tuto neděli můžete podívat do běžně nepřístupných míst. Kastelán Jaroslav Bušta zavede návštěvníky do zámecké ledárny a kotelny, anglického dvorku, pracovny architekta Schmoranze, na půdu hlavní zámecké budovy i do knížecí koupelny. Prohlídka začne v 11:10 a poté ve 13:10. Akce není vhodná pro malé děti.

Spustit audio

Související